Czy złe nawyki masturbacyjne mogą uniemożliwiać współżycie?

Mam 20 lat i problemy z erekcja. Nie współżyłem do tej pory, ale podejmowałem próby (wszystkie zakończone niepowodzeniem). Najsilniejszą erekcje mam leżąc na plecach z zaciśniętymi nogami. Kiedy próbuje wprowadzić członka mięknie i nie jest to możliwe, tak samo dzieje się kiedy zmieniam pozycje. Mam te problemy od dłuższego czasu, ale kiedyś mi to nie przeszkadzało. Teraz mam stałą partnerkę i mimo zaangażowania emocjonalnego i podejmowanych od kilku miesięcy częstych prób nie udało nam się ani razu. Podczas pieszczot oralnych nie mam problemów z dojściem jednak czasami wzwód słabnie. Czy mój problem może mieć związek z częstą masturbacją (przeważnie codziennie)?
20 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Z opisanej przez Pana sytuacji zaburzenia erekcji mogą wynikać z:

- częstej masturbacji (przyzwyczajenie do jednego rodzaju stymulacji powoduje, że inne bodźce przestają być wystarczająco stymulujące),
- lęku, stresu, napięcia - obaw, że nie spełni się w roli kochanka.
Pojawienie się erekcji przed penetracją oznacza, że ma Pan zachowaną zdolność do osiągania erekcji, co oznacza, że jest Pan zdrowy i zaburzenia te nie wynikają z przyczyn biologicznych lecz mają podłoże psychologiczne.

Tego typu problemy często pojawiają się u młodych mężczyzn rozpoczynających współżycie i wynikają często z lęku przed kompromitacją. Są też zupełnie uleczalne. Proszę spróbować porozmawiać z partnerką, gdyż bardzo ważna jest tutaj jej akceptacja. Jeśli omówienie obaw i stresów związanych ze współżyciem nie pomoże, może Pan zgłosić się do seksuologa, który bardziej szczegółowo, już w bezpośrednim kontakcie zasugeruje, jak pomóc.