Czy zmiana psychiatry byłaby w tym przypadku korzystna?

Czy zmiana psychiatry byłaby korzystna? Witam. Mam 34 lata i jestem kawalerem i mieszkam na wsi, choć często bywam w mieście. Od około ośmiu lat prywatnie odwiedzam mojego psychiatrę (między 60-70 lat). Mam wrażenie, że mój doktor się starzeje, chociaż jest to lekarz o bardzo dobrej opinii, również według mnie. Być może jest to spowodowane częściowo tym, że od czasu pandemii doktor nie przyjmuje w gabinecie a jedynie online. Jednocześnie kilka razy zdarzyło się, że doktor przyjmował jednego dnia tak wiele osób, że były znaczne opóźnienia wizyty. Miałem wrażenie, że nie mogę powiedzieć o wszystkich najważniejszych rzeczach, jednego razu zdarzyło się, że doktor nie przysłał mi recepty. Na ogół dwa razy w roku odwiedzam psychiatrę i zauważyłem, że to najlepiej na mnie wpływa. Nie jestem zamożną osobą, choć mam wielu takich znajomych. Nie mam też wielkich problemów. Ostatnio trudności należały do odwlekania pewnych rzeczy na ostatnią chwilę i znalezienia pracy, choć ostatnio to drugie raczej spowodowane jest obecną sytuacją . Osobiście uważam doktora za sympatycznego człowieka z którym można czasem nawet pożartować i zawsze polecałem go innym. Ale ostatnio z ciekawości sprawdzałem jakie są alternatywy. Natknąłem się przy okazji na artykuł sprzed kilku lat, w którym opisano problem z psychiatrią w naszym kraju i powiedziano tam m.in., że przydałoby się 2 razy więcej specjalistów i zaczynają się pojawiać jakieś nadzieje w związku z wchodzącymi przepisami.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry!

Dziękuję za pytanie postawione na łamach naszego portalu.

Zastanawia się Pan, czy korzystnie byłoby zmienić lekarza psychiatrę, z którego usług korzysta Pan już bardzo długo. Szczerze mówiąc bardzo trudno cokolwiek doradzić na odległość. Jeśli ten lekarz Panu odpowiada, dobrze się Pan czuje pod jego opieką, nie ma powodu do takiej decyzji. Z drugiej strony, jeśli jest to osoba starsza i obawia się Pan o jego kondycję, może też o to, jak długo jeszcze pozostanie w zawodzie, można wybrać się na wizytę do innego specjalisty i dokonać porównania. Rozmawiając z innym lekarzem nie zamyka Pan przecież furtki do dotychczasowego specjalisty. Doświadczenie innych możliwości, osobowości innego lekarza, czy może nowego punktu widzenia może być dla Pana dobrym doznaniem, po którym podejmie Pan decyzję.

Zastanawiam się też, czy charakter trudności, których Pan doświadcza w życiu wymaga farmakoterapii? Zapewne nie o wszystkim Pan napisał, nie wiem też, czy recepty od psychiatry, o których Pan pisał to leczenie stałe. Jednak zdaje się, że dobrze na Pana wpływa również możliwość rozmów z lekarzem, o których Pan pisał. Może zatem pomocny byłby też psycholog? Niekoniecznie musiałaby to być od razu terapia, a jeśli to może krótkoterminowa lub po prostu konsultacje raz na jakiś czas. Może taka możliwość również zabezpieczyłaby Pana potrzeby. Najlepsze wyniki w leczeniu trudności psychicznych osiągane są, gdy wraz z przyjmowaniem leków jest prowadzona praca terapeutyczna nad nawykami zachowania, które dostarczają cierpienia. Tutaj przeczyta Pan kilka słów na temat roli psychiatry lub psychologa: https://portal.abczdrowie.pl/psychiatra.

Pozdrawiam Pana serdecznie i życzę dużo zdrowia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.