Czy w tym stanie powinnam udać się do psychiatry?

Piszę, aby dowiedzieć się, czy w moim stanie wizyta u psychiatry jest konieczna... Od tygodnia pobolewa mnie głowa, mam trudności ze snem, objadam się, nic, ale to nic mi się nie chce, trudność sprawia mi nawet umycie naczyń. Mam 20 lat i od miesiąca mieszkam zupełnie sama. Zwłaszcza w pracy mam problemy z koncentracją (praca jest bardzo stresująca), na uczelni "bywam", szukam okazji, żeby tylko ominać ją szerokim łukiem. Doszło również do samookaleczenia... z czym nie potrafię skończyć... Jedyną radość sprawiają mi przyjaciele i ich podejście do mnie (chcą mi pomóc i są ze mną, nie zmuszają do niczego i sprawiają, że czasem się uśmiecham, przy nich czuję się lepiej i bezpieczniej). Powinnam pójść do psychiatry, prawda?

20 LAT ponad rok temu

Rozwój intelektualny dziecka autystycznego

Autyzm to dziecięce zaburzenie rozwojowe. Częściej występuje u chłopców niż u dziewczynek. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć na temat autyzmu. Obejrzyj film i dowiedz się więcej o rozwoju intelektualnym dziecka z autyzmem.

Zgłaszne przez Panią objawy: zaburzenia koncentracji, uwagi, zaburzenia snu i  łaknienia, apatia, dyskomfort utrudniający codziennne funkcjonowanie, mogą wskazywać na rozpoczynający się epizod depresyjny. Dla jego rozpoznania wymagany jest, według kryteriów klasyfikacyjnych, czas trwania przez co najmniej 2 tygodnie.

Niepokojące są Pani tendencje do zachowań autoagresywnych, stąd nie należy zwlekać z decyzją o wizycie u psychiatry. W ramach NFZ czas oczekiwania na wizytę często przekracza kilka tygodni. Jeśli lekarz nie stwierdzi wskazań do leczenia farmakologicznego, może zalecić Pani psychoterapię.

Psychiatra, absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty