Czy upokarzanie mnie przed innymi przez przełożoną świadczy o tym, ze powinna iść do psychiatry?

Czy powinnam pójść do psychiatry? Jestem 18 letnią dziewczyną, jestem drużynową harcerek i zawsze dokładnie i sumiennie wykonywałam moje obowiązki. Od jakiegoś czas czuje ciągłą presję ze strony mojej przełożone, często upokarza mnie przed innymi. Od kiedy to się zaczęło straciłam wiarę w siebie, nie radze sobie z moimi obowiązkami, nie mam chęci na nic, pogorszyła się też moja koncentracja, z całkiem dobrej uczennicy skończyłam z 4 zagrożeniami. Ciągle mam poczucie, że zawodzę moich przełożonych, rodziców, przyjaciół, nie chciałam nikomu spojrzeć w oczy. Zamknęłam się w sobie na jakiś czas i ciągle płakałam oraz długo myślałam nad samobójstwem, uciekałam z lekcji, nie chciałam przebywać z innymi ludźmi. Później poprawiło mi się i czułam się dobrze, ale teraz nadal podczas zwykłych czynności nachodzą mnie już mimo woli myśli o samobójstwie. Co powinnam zrobić i co to oznacza?

Podjęcie konsultacji z psychiatrą jest dobrym pomysłem w przypadku pojawiających się lub nasilonych myśli samobójczych. W Pani sytuacji także warto skonsultować się z lekarzem psychiatrą, szczególnie, że Pani stan może być zarówno wynikiem kryzysu związanego z bieżącymi trudnościami, przemęczeniem czy nadmiarem obowiązków, jak i sygnałem poważniejszych trudności (np zaburzeń depresyjnych). Lekarz zdiagnozuje, a najprawdopodobniej skieruje także na psychoterapię, podczas której będzie Pani okazje głębiej i lepiej zrozumieć siebie, przyjrzeć się zarówno przyczynom zaniżonej samooceny i poczucia wartości, ale także przyczynom i możliwościom radzenia sobie w relacjach, z trudnymi sytuacjami, obniżeniem nastroju, zaburzeniami koncentracji i pamięci, brakiem motywacji itp. Zachęcam do działania i i podjęcia leczenia, dzięki czemu będzie Pani miała szansę uniknąć podobnych kryzysów w przyszłości lub nauczyć się radzić sobie z nimi, bez autoagresywnych myśli. Do lekarza psychiatry nie jest potrzebne skierowanie, można podjąć konsultację np w Poradniach Zdrowia Psychicznego.