Czy z takimi objawami muszę udać się do psychiatry?

Witam!W tym roku skończyłem 23lata od dłuższego czasu mam bardzo często emocjonalną karuzelę, są chwile gdzie jestem wesołym chłopakiem po czym jeszcze tego samego dnia nachodzą mnie myśli że nic nie ma sensu wtedy bardzo często wyobrażam sobie własną śmierć, pogrzeb, reakcję moich bliskich itp... Z reguły takie samopoczucie pojawia się kiedy zostaję sam w domu.Często piję w samotności żeby poprawić sobie nastrój jednakże nieraz działa to w przeciwną stronę, są dni że wgl nic mnie nie cieszy ale mimo to nadal się uśmiecham kiedy jestem w towarzystwie, w pracy itd. Rok temu po 3 letnim związku zdradziła mnie dziewczyna ,gdy patrzę teraz na szczęśliwe związki moich znajomych dodatkowo mnie to dobija. Jeszcze jakiś czas temu myślałem że to chwilowy brak nastroju,jednakże takie epizody dzieją się coraz częściej ,nie mam żadnej bliskiej osoby z którą mógłbym porozmawiać o problemach i wszytko trzymam w sobie , zauważyłem też u siebie w ostatnim czasie objawy fobii społecznej,np prosta rozmowa przez telefon sprawia że przyspiesza mi puls , czuję się jak by każdy mnie obserwował , pod wpływem alkoholu te objawy się wyciszają, praktycznie znikają. Czy z takimi objawami powinienem udać się do psychiatry? Czy psycholog wystarczy? Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź!

Szanowny Panie,

żeby jednoznacznie odpowiedzieć na Pana pytanie dotyczące tego do jakiego specjalisty należy się udać potrzebowałbym zdecydowanie więcej danych.

Ogólnie rzecz biorąc może Pan jednak wybrać jedną z dwóch ścieżek.

1) Wizyta u psychiatry. Jeśli specjalista uzna, że nie potrzebuje Pan opieki psychiatrycznej, to najprawdopodobniej przekaże Pana pod opiekę psychologa.

2) Wizyta u psychologa. W tym przypadku psycholog może stwierdzić, że oprócz opieki psychologicznej potrzebuje Pan farmakoterapii i skieruje Pana na konsultację psychiatryczną.

Każda z tych opcji będzie lepsza niż brak jakiegokolwiek działania.

Pozdrawiam i życzę zdrowia

Lech Popiołek