Czy zrobić znów test?

Witam piszę gdyż nie jestem pewna czy wynik testu ciążowego był prawidłowy. 7 listopada uprawiałam seks, chłopak ten miał prezerwatywę ale byłam pijana i nie pamiętam kiedy ściągnął. Nie mam bardzo regularnych miesiączek ale miałam zazwyczaj w podobnym czasie. 18 listopada zrobiłam test ciążowy(bo z moich obliczeń wynikało że kilka dni wcześniej powinien zacząć się okres) wyszedł negatywny, 19 listopada rano też zrobiłam i wyszedł negatywny. Na pewno był dobrze zrobiony. Aktualnie 26 listopada, okresu nie mam 2 tygodnie odkąd powinien się pojawić. Nie wiem co zrobić. Wykonać test ponownie? Czy ten brak miesiączki oznacza ciąże czy może być spowodowany czymś innym np stresem albo zazywaniem furaginum przez kilka dni po teście. Poszłabym do ginekologa ale nie mam 18 lat. Nie wiem co zrobić,nie mogę być w ciąży.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jeżeli test został wykonany po upływie minimum 10 dni po odbytym stosunku (a najlepiej właśnie w terminie przypadającym na pojawienie się menstruacji), to ciążę można wykluczyć. Oczywiście ponowienie testu ciążowego po upływie kilku tygodni z pewnością pozwoli wykluczyć zapłodnienie tak, by nie pozostał nawet cień wątpliwości, niemniej ryzyko ciąży jest niewielkie. Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/test-ciazowy-po-ilu-dniach-dzialanie-rodzaje.

Brak miesiączki może mieć wiele przyczyn, jednak tak długie (dwutygodniowe) opóźnienie nie ma związku ani ze stresem, ani z zażywanym lekiem. Warto natomiast wspomnieć, że pierwsze lata po pojawieniu się menarche, czyli pierwszej miesiączki, mogą być naznaczone pewną nieregularnością. Miesiączki nie muszą pojawiać się w spodziewanym terminie. Zachęcam do lektury naszego materiału: https://portal.abczdrowie.pl/nieregularny-okres-przyczyny-zaburzenia-cyklu-leczenie.

Z drugiej strony natomiast – tak długie opóźnienie wymaga kontroli lekarskiej, ponieważ również zaburzenia w funkcjonowaniu narządu rodnego i zaburzenia hormonalne mogą skutkować brakiem menstruacji.

W związku z tym sugeruję jednak wizytę u ginekologa z prawnym opiekunem. Jeżeli okres nie pojawi się w najbliższym czasie lub tego typu incydenty będą nawracać, jest to nieodzowne.

Proszę zapoznać się także z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/jakie-sa-przyczyny-braku-okresu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.