Czym grozi przyjmowanie tego leku w ciąży?

czym grozi przyjmowanie bisakodylu w czasie ciazy

Redakcja abcZdrowie

Witam,

lek ma miejscowe działanie przeczyszczające i jeśli stosowany jest krótkotrwale, zgodne z zaleceniami lekarza i pod jego ścisłą kontrolą, to nie ma większych przeciwwskazań. Natomiast zagrożenia wynikające ze stosowania Bisakodylu mają związek z przyjmowaniem pochodnej difenylometanu przez dłuższy czas, gdyż mogą prowadzić do rozleniwienia jelit oraz zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej, zwłaszcza hipokaliemii. O tym zaburzeniu może Pani przeczytać w naszym artykule: https://zywienie.abczdrowie.pl/hipokaliemia-niski-potas-od-diagnozy-do-leczenia.

Jeśli nie ma wskazań lekarskich, sugeruję zrezygnowanie z tej metody leczenia zaparćciąża to czas, kiedy problemy z defekacją są szczególnie nasilone, lecz ginekolodzy sugerują, by sięgać po naturalne metody, związane z dietą, właściwym nawodnieniem oraz odpowiednią aktywnością fizyczną, pobudzającą perystaltykę jelit. Szerzej o problemie w materiale pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/zaparcia-w-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.