Czym może być spowodowane to zmęczenie?

Dzień dobry. Od nieco ponad miesiąca codziennie jestem zmęczony i towarzyszy temu uczucie osłabienia. Nie ważne czy śpię godzin 8 czy 9, budząc się rano czuję się prawie tak samo jak poprzedniego dnia przed zaśnięciem, byłem z tym u lekarza rodzinnego, miałem badania krwi i moczu, głównie pod kątem potencjalnej cukrzycy, ale jedyne co wyszło to podwyższona ilość ciał ketonowych (jeżdżę dużo na rowerze, z tego powodu lekarz nie uznał to za nic groźnego). Od tamtego czasu, tj nieco ponad dwóch tygodni, dołączył codzienny ból głowy, który w różnym stopniu towarzyszy cały dzień, czasem lekko promienując na uszy, oczy czy też dziąsła (to rzadziej). Nie wiem czym to może być spowodowane, proszę o poradę.

Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie,

Przykro nam, że odczuwa Pan takie uciążliwe dolegliwości, które na pewno zaburzają prawidłowe funkcjonowanie każdego dnia oraz obniżają w pewnym stopniu komfort życia.

Prawidłowo, że wykonał Pan już pewne badania, które mogły wykluczyć poważniejsze schorzenia. W przypadku braku poprawy lub wręcz ich nasilenia, można by było rozszerzyć diagnostykę, między innymi o takie badania, jak: EKG, EEG, USG jamy brzusznej, czy rtg klatki piersiowej.

Przyczyn zmęczenia może być wiele, gdyż nie licząc pewnych chorób somatycznych, można by podejrzewać podłoże emocjonalne, stany lękowe, czy silny i przewlekły stres, spowodowany jakimiś przeżyciami, czy trudnościami w życiu zawodowym lub osobistym.

Możliwe, że codzienne wykonywane czynności przyczyniają się do ciągłego znużenia, zmęczenia, braku energii do działania.

Istnieje również podejrzenie, że mogłyby wystąpić u Pana pewne niedobory witamin, których nie da się wykryć w podstawowych badaniach krwi. Często zbyt niska podaż witamin z grupy B, magnezu, żelaza, cynku, czy selenu mogą powodować podobne objawy.

Ze względu na pewną odległość bardzo trudno jest określić dokładną przyczyną Pana dolegliwości. Zalecamy więc ponowną konsultację z lekarzem internistą. Jeżeli specjalista znajdzie właściwego źródło takiego stanu, można by spróbować psychoterapii, która być może okazać się kluczowa.

Życzymy Panu szybkiego powrotu do zdrowia!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/ciagle-zmeczene

https://portal.abczdrowie.pl/przyczyny-porannego-zmeczenia

https://zdrowie.parenting.pl/choroby-ktore-objawiaja-sie-zmeczeniem-sprawdz-czy-jestes-w-grupie-ryzyka

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.