Dbanie o ósemki przy wąskiej szczęce

Witam Chciałabym się dowiedzieć jak zadbać o ósemki. Mam dość wąską szczękę i są one mocno schowane, nie jestem w stanie ich umyć szczoteczką, nawet wykałaczką trudno mi się do nich dostać. Zauważyłam, że zbierają się za nimi resztki jedzenia i nie ejstem w stanie ich do końca wyczyścić. Miałam zastanowić się na opcja ich usunięcia ale nie chcę jeszcze tego robić, poza tym bardzo sie boję bo cała moja rodzina ma problem z głębokimi korzeniami. pozdrawiam

Pozdrawiam
Karolina Michalska-Bałaga

Witam. Przy takim układzie istnieje realne niebezpieczeństwo stłoczenia zębów ( ósemki będą naciskały na inne zęby, chcąc się wyrżnąć). Mogą również powodować dolegliwości bólowe a same ulec próchnicy (utrudnione oczyszczanie). Moim zdaniem powinna Pani jednak rozważyć opcję ich usunięcia.

Trudny dostęp przy codziennej higienie okolicy na pewno spowoduje rozwój próchnicy nie tylko na 8 ale także na powierzchni stycznej 7. Zniszczony próchnicą ząb będzie na pewno trudniej usunąć niż teraz, kiedy jest cała korona. Usunięcie zębów 8 będzie najlepszym rozwiązaniem w perspektywie długo czasowej.

Najlepiej takie 8 usunąć , zazwyczaj usunięcie 8 nie jest mocno skomplikowane a długie korzenie nie są dziedziczne i wbrew pozorom nie stanowią dużego problemu przy usuwaniu.