Depresja maniakalna, dwubiegunowa

Witam! mój ojciec ma depresje maniakalną, dwubiegunową. Czy to jest dziedziczne? boję sie bardzo, że mogę być chora na tą samą chorobę...Od jakiegoś czasu cierpię na nerwicę lękową... sama to ustaliłam... mam lęki że zaraz coś mi się stanie, wyolbrzymiam swoje dolegliwości. Miałam incydent z załamaniem nerwowym pół roku temu. Wyszłam z tego załamania jednak nerwica nadal daje mi w kość. Czy to początek choroby odziedziczonej po ojcu?

Witam Panią. Przede wszystkim proszę nie stawiać sobie diagnoz na własną rękę (cyt. "sama to ustaliłam"). Będzie to zwiększać Pani lęk. Osobą kompetentną do stawiania tego typu diagnozy jest lekarz psychiatra. Proszę udać się do takiego specjalisty i ustalić co się dzieje z Pani samopoczuciem. Będzie to również okazja do postawienia ważnych pytań, które są związane z Pani obawami. Pozdrawiam Panią
http://piotrantoniak.pl/

Przede wszystkim sugerowałabym nie stawiać sobie diagnozy samodzielnie. Takie rozpoznanie może stwierdzić psychiatra lub psycholog. Myślę, że wymaga Pani pomocy specjalisty (psychologa, psychoterapeuty i/lub psychiatry). Proszę zadbać o odpowiednią opiekę specjalistyczną.

Życzę powodzenia!
Magdalena Nagrodzka
PSYCHOLOG, PSYCHOTERAPEUTA
www.nagrodzkacoaching.pl

Nerwice "lubią" się przenosić na kolejne pokolenia. Ale jest to często spowodowane nie uwarunkowaniami genetycznymi, a procesem modelowania - dzieci uczą się pewnych zachowań od swoich rodziców. Wśród tych zachowań są również te, które są wynikiem nerwicy. Proponuję po pierwsze nie stawiać diagnozy na własną rękę, a po drugie skonsultować sprawę z psychologiem, który rozwieje Pani wątpliwości. Pozdrawiam

To nie jest choroba , która przenosi się w linii prostej, chociaż zawsze prawdopodobieństwo jest większe, jeśli ktoś w bliskiej rodzinie choruje. Więc jeśli coś Panią niepokoi warto porozmawiać z lekarzem. Natomiast inną sprawą jest sposób, jaki został Pani przekazany poprzez wychowanie, reagowania, radzenia sobie z problemami, lękami... Obcowała Pani z ciężką chorobą - dla rodziny również, która to sytuacja,być może sprawiła że przesadnie lękowo podchodzi Pani do swojego zdrowia, trudności. Zachęcam do kontaktu z psychoterapeutą i przyjrzenia się temu. Pozdrawiam

www.pomocpsycholog.pl