Dieta bez tłuszczów i węglowodanów podczas diagnostyki padaczki

Witam serdecznie corka ma 8 lat i wazy 46 przy wzr.136 cm diagnozuje ja w kierunku padaczki zalecona ma diete bez tluszczow i weglowodanow,sokow koloryzowanych bardzo prosze o pomoc co do diety i jadlospisu. Pozdrawiam.

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Witam serdecznie,

często taka dieta jest ustalana podczas leczenia padaczki.
W celu uzyskania dokładnych porad co do jadłospisu należy udać się do poradni dietetycznej dla dzieci w Warszawie Instytut Matki i Dziecka ul. Kasprzaka.

Pozdrawiam

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Zdecydowanie nie powinna Pani samodzielnie odchudzać dziecka. Proszę bowiem pamiętać, że okres intensywnego wzrostu wymaga podawania niezbędnych witamin, mikro- i makroelementów oraz innych składników odżywczych. Najlepiej byłoby zatem, gdyby konkretną dietę ustaliła Pani ze specjalistą pediatrą lub dietetykiem.

Szanowna Pani - nie wiem kto Pani zalecił taką dietę, ale jest to praktycznie przeciwieństwo tego jaka dieta powinna zostać zastosowana. U dzieci ze zdiagnozowaną i leczoną farmakologicznie padaczką dobre efekty celem obniżenia częstości ataków, poprawy odczytów EEG i poprawienia prawidłowości rozwoju stosuje się dietę tzw. katogeniczną. Jej stosowanie w okresie diagnostycznym nie jest szczególnie polecane, gdyż skuteczność tej diety u dzieci nieleczonych zgodnie z danymi przekrojowych opracowań przygotowanych przez Keene wynosi około 10% (tzn. u tylu dzieci stwierdzono statystycznie istotny spadek częstości ataków, a nie ich całkowity brak). Dieta ketogeniczna to dieta polegająca na stosowaniu tłuszczu jako podstawowego źródła energii, przy umiarkowanym poziomie białka i minimalnym poziomie węglowodanów. Ze względu na duże ryzyko obciążenia organizmu taką dietą, możliwość powstania pewnych niedoborów pokarmowych oraz łatwe ryzyko wystąpienia nadwagi lub miażdżycy przy nieprawidłowym doborze tłuszczów dieta taka musi być stosowana wyłącznie pod kontrolą specjalisty (szczególnie u małego dziecka, już z zagrożeniem wystąpienia nadwagi). Nie powinna Pani zatem sama wprowadzać takiej diety, a po uzyskaniu pozytywnej diagnozy w kierunku padaczki powinna się Pani udać do poradni dieteycznej celem przygotowania odpowiedniego planu żywieniowego, a po jego zastosowaniu powinna Pani odbywać z dzieckiem regularne kontrole. Jeżeli chodzi o soki to po pierwsze zgodnie z przepisami UE sok to nazwa dotycząca wyłącznie produktów wyciśniętych z owoców i nie zawierających żadnych dodatków z wyjątkiem ewentualnie cukru, nie mogą być zatem koloryzowane. Problem dotyczy natomiast innych produktów - generalnie stosowanie sztucznych barwników prowadzi do nadpobudliwości, problemów z koncentracją i może się przyczyniać do pewnych zmian neurologicznych. W związku z tym należy zrezygnować ze spożycia wszystkich produktów zawierających sztuczne barwniki. Są one często zawarte w napojach, słodyczach (praktycznie wszystkie niebieskie produkty), gotowych deserach, lodach. Nie ma jednak szczególnego powiązania spożycia sztucznych barwników z padaczką. Życzę dużo zdrowia dla córki i pozostaję do dyspozycji gdyby potrzebowała Pani znaleźć dobrą poradnię w swojej okolicy.