Jaką dietę stosować u dziecka z ADHD?

Witam serdecznie. Jaką prawidłową dietę można zastosować u dziecka 9 cio letniego z ADHD.Co podawać oraz jakie napoje lub soki. Pozdrawiam serdecznie :-).

Z diety dziecka nadpopudliwego należy wykluczyć ekscytotoksyny, czyli substancje silnie oddziałujące na układ nerwowy, zaburzające gospodarkę jonami wapnia. Czyli wyrzucić wszelkie produkty przetworzone, gotową żywność, fast foody, napoje gazowane, soki owocowe, słodycze, płatki kukurydziane czy inne słodkie podawane na mleku. Wyrzucenie tej żywności z jadłospisu dziecka wyeliminuje również dowóz szkodliwych konserwantów i barwników dodawanych do żywności, które również nadmiernie pobudzają dzieci. Dieta powinna bazować na świeżych, dobrej jakości produktach, warzywach, owocach zjadanych ze skórką (błonnik), w miarę możliwości BIO, mięsie, jajkach, produktach fermentowanych (jogurt naturalny, kefir) zamiast mleka. Na początku najlepiej nie podawać ryb, chyba że mamy znajome źródło ryb rzecznych lub jeziornych. Do picia kompot domowy z owoców typu porzeczka, agrest (słodzimy np. przez dodatek jabłka, a nie cukru), słaba herbata. Jednak głównym napojem powinna być woda mineralna niegazowana w ilości 30ml na każdy kilogram masy ciała. Koniecznie regularne posiłki, gdyż niewyrównany poziom cukru również może wywoływać nadmierne pobudzenie. Pozdrawiam serdecznie.

Kamila Ziemann Dietetyka

Witam,
odpowiednia dieta dla nadpobudliwego dziecka to dieta eliminacyjna. Dieta eliminacyjna polega na ograniczeniu/eliminacji cukrów prostych, produktów z barwnikami oraz sztucznymi dodatkami (wysokoprzetworzone), tłuszczu trans, produktów uczulających oraz bogatych w kofeinę. Sugerowałabym zwiększenie spożycia kwasów tłuszczowych omega-3 oraz postawić w diecie m.in. na tłuste ryby, jaja, drób, orzechy, warzywa i owoce cytrusowe.

Pozdrawiam
Kamila Ziemann
www.efektcentrum.p