Dieta dla mnie - odchudzanie

Cześć! Mam około 158-161 i waże około 62-64kg. Chcialabym w 6 miesięcy schudnąć 10kg, ale nie piszcie, że mam robić jakieś ćwiczenia, bo i tak mam 10 godzin tygodniowo w-f. Pomóżcie. Liczę na waszą pomoc.
ponad rok temu

Witam,

Najlepszym sposobem na szczupłą sylwetkę jest regularna aktywność fizyczna, ale tylko z odpowiednim jadłospisem. Same ćwiczenia nie poparte prawidłowym odżywianiem mogą nie przynosić żadnych efektów. Dlatego zanim zaczniesz myśleć o odchudzaniu powinnaś zapoznać się ze zdrowymi nawykami żywieniowymi, które znajdziesz w artykule http://portal.abczdrowie.pl/buduj-dobre-nawyki

Pamiętaj również, że utrata 10kg w ciągu miesiąca jest niezdrowa i nieprawidłowa, a może przynieść jedynie niedobory pokarmowe, spadek kondycji fizycznej i psychicznej oraz efekt jojo. Dlatego nie warto restrykcyjnie ograniczać pożywienie, aby po kilku miesiącach znów walczyć z nadmiarem kilogramów. Optymalna utrata masy ciała to od 0,5 do 1 kg w ciągu tygodnia i tego powinnaś się trzymać.

Pozdrawiam.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Odchudzanie i prawidłowa dieta

Mam 19 lat, 156 cm wzrostu i ważę 56 kg. Mój wskaźnik BMI jest w normie... ale ja nie wyglądam dobrze. Mam grube uda, pupę, brzuch... co mam zrobić? Jak schudnąć? W moim ciele czuję się okropnie. Proszę o pomoc.

KOBIETA, 19 LAT ponad rok temu

Witam.

Przede wszystkim, aby uzyskać prawidłową masę ciała i uniknąć efektu jojo w przyszłości, nie powinnaś stosować diet odchudzających na własną rękę. Możesz udać się do specjalisty – dietetyka, który ułoży dietę redukcyjną odpowiednio dobraną do twojego wieku, wzrostu i stylu życia oraz nauczy, jak zdrowo się odżywiać. Na początek jednak możesz sama zacząć wprowadzać zdrowe nawyki żywieniowe w swoje życie, które pomogą Ci osiągnąć pożądaną masę ciała.

Na początek możesz zapoznać się ze zdrowymi zasadami żywienia i zacząć się do nich stosować. Dzięki temu uzyskasz niezbędną wiedzę potrzebną do prawidłowego odżywiania. Dodatkowo pamiętaj o aktywności fizycznej, która przyspiesza tempo przemiany materii i pozwala na efektywniejszą utratę masy ciała.

O zdrowych nawykach przeczytasz w artykułach http://portal.abczdrowie.pl/buduj-dobre-nawyki oraz http://portal.abczdrowie.pl/7-sposobow-na-zrzucanie-wagi-bez-diety

Jeśli chodzi o ćwiczenia, proponuję, abyś wykonywała naprzemiennie ćwiczenia siłowe na uda, a potem ćwiczenia tlenowe, ogólnorozwojowe, np. pływanie, jogging czy jazda na rowerku. Dodatkowo wypróbuj ćwiczenia z naszej strony http://portal.abczdrowie.pl/odwodzenie-ugietej-nogi-w-kleku-podpartym-0 oraz http://portal.abczdrowie.pl/miesnie-posladkowe-i-dwuglowe-ud-0 i inne.

Pamiętaj jednak, że na efekty pracy trzeba czekać czasem nawet kilka miesięcy, jednak nie powinno to zmniejszyć Twojej motywacji.

Pozdrawiam.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Ćwiczenia i dieta przy odchudzaniu

Witam. Mam 14 lat i ważę 78 kilo przy wzroście 1,75. Chciałabym schudnąć w 2 miesiące 8 kilo tylko nie wiem od czego zacząć. Zaczęłam robić codziennie po 50- 100 brzuszków, ale nie jestem pewna czy to coś da. Jakie ćwiczenia wykonywać i co jeść, a czego nie?
KOBIETA, 14 LAT ponad rok temu
Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań
71 poziom zaufania

Witam
Zalecane tempo odchudzania wynosi 0,5kg/ tydzień i tej wartości należałoby przestrzegać aby schudnąć skutecznie, zdrowo i uniknąć efektu jo-jo.
W kwestii diety bardzo ważna jest regularność spożywanych posiłków (najlepiej 5 mniejszych objętościowo) , która pozwoli na regulację metabolizmu i uniknięcie uczucia głodu prowadzącego do podjadania między posiłkami.Istotne jest ograniczenie słodyczy. Są one źródłem pustych kalorii, które nie sprzyjają ani zdrowiu, ani normalizacji masy ciała. To samo dotyczy przekąsek typu krakersy, paluszki, chipsy itp. oraz napojów dosładzanych.W chwili pokusy warto sięgnąć po owoce.
Spośród produktów zbożowych zalecam wybór pełnoziarnistych - zawierają więcej błonnika, a dodatkowo są źródłem cennych składników mineralnych.
Ważne w diecie są też warzywa, które obfitują w witaminy, charakteryzują się niską kalorycznością i dużą zawartością błonnika. Warto spożywać je w postaci surowej jako przekąskę (na przykład marchewkę pokrojoną w paski),bądź w postaci gotowanej.
Unikać należy nadmiaru tłuszczów zwierzęcych w diecie - niewskazane są więc tłuste mięsa, podroby wędliny.
Głównym źródłem tłuszczu powinny być oleje roślinne (oliwa z oliwek, sojowy, słonecznikowy) dodawane na surowo do sałatek i dań, orzechy, nasiona, pestki dyni i ryby morskie (bogate w cenne kwasy omega 3).
Źródłem białka w diecie powinno być natomiast chude mięso i ryby a także produkty mleczne.
Aktywność fizyczna powinna być realizowana każdego dnia, lub przynajmniej 4 razy w tygodniu.
pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty