Dieta dla osoby z reumatoidalnym zapaleniem stawów

Witam, zdiagnozowano u mnie reumatoidalne zapalenie wielostawowe. Przepisano mi metotreksat. Borykam się z otyłością. Mam 26 lat, 156 cm wzrostu i ważę 95 kg... czy dietetyk pomógłby mi w dopasowaniu diety do tej choroby? Nie wiem też jakie ćwiczenia mogę wykonywać... Bardzo proszę o pomoc. Chcę ponownie zdrowo żyć i się ruszać.

Mgr Olga Wojtysiak Dietetyk, Kutno

Witam!

Wizyta u dietetyka z pewnością pomoże w odpowiednim dobrze diety redukcyjnej, uwzględniającej reumatoidalne zapalenie stawów.

Codzienne żywienie z pewnością powinno obfitować w dużą ilość warzyw oraz ograniczone ilości ciemnych owoców (borówki, jagody, ciemne winogrona, czarna porzeczka, dzika róża). U niektórych osób z RZS, dolegliwości związane z bólem były nasilone po spożyciu jabłek, białej kapusty, warzyw psiankowatych np. pomidory, ziemniaki, papryka, bakłażan. Dlatego dobrze obserwować reakcje swojego organizmu po spożyciu tych produktów.

Wskazane jest dodawanie przypraw działających przeciwzapalnie: cynamon, kurkuma, imbir, goździki, zioła, cebula, czosnek.

Należy zadbać o odpowiednią podaż kwasów tłuszczowych omega 3 (źródła: tłuste ryby, tran, orzechy włoskie, siemię lniane, migdały). A unikać nasyconych tłuszczy: tłuste mięsa i przetwory, tłusty nabiał, masło.

Najlepiej zrezygnować z przetworzonej żywności z dodatkiem substancji chemicznych : konserwantami, barwnikami itp. (fast food, potrawy w proszku, gotowe dania); przetworzonych produktów mięsnych (kiełbasy, pasztety, parówki, wędliny), gotowych mieszanek przypraw, słodyczy, pieczywa cukierniczego, słodkich napojów.

Odnośnie doboru ćwiczeń, najlepiej skonsultować się z fizjoterapeutą.

Pozdrawiam serdecznie,
Olga Wojtysiak

Kamila Ziemann Dietetyka

Witam
Najlepiej aby udała się Pani do dietetyka, a do tego czasu proszę nie zakwaszać organizmu. Zmniejszyć bardzo nabiał, mięso, unikać szpinaku oraz szczawiu. Konieczne jest wypijanie ok2l wody niegazowanej dzienni e- samej wody. Należy wyeliminowac kawę. Wszystkie konserwantym żywność przetworzona, tłuste miesa i przetwory - wyrzucic z jadłospisu.
Pozdrawiam
Kamila Ziemann, dietetyk

Witam. Przy RZS zalecana jest dieta, która ma złagodzić stany zapalne w organizmie, a także wyklucza się pewne produkty, które mogą nasilać dolegliwości bólowe czy sztywność stawów, m.in. ograniczenie warzyw psiankowatych, żywności przetworzonej, mało wartościowej. Dobrze żeby taką dietę ułożył dla Pani dietetyk. Warto było by zredukować tkankę tłuszczowa bo ona i nasila stan zapalny a także obciąża i tak już zajęte stawy. Łagodna aktywność fizyczna pomaga w redukcji stanu zapalnego, duża może go nasilić. Super opcją są kijki nordic walking.