Dieta powinna byc odpowiednio uposażona w białko pochodzenia roślinnego jak i białko zwierzęce. Nadmiar białka może wzmagać procesy zapalne, stąd warto zrobić kilka dni diety jarskiej w czasie całego tygodnia. Również dieta powinna być bogata w kwasy NNKT, a ubogą w tłuszcze zwierzęce. Zatem odrzucamy tłuste mięsa na rzecz ryb, najlepiej morskich. Również warto wprowadzić do diety wybrane rodzaje ziaren, trzeba jednak pamiętać, że są to produkty wysokokaloryczne i należy je jeść w odpowiednich, indywidualnie dobranych proporcjach. Aby mogła Pani "zrzucić" nabrany balast, proszę w jeść posiłki mało objętościowe a często. Również zwiększyć ilość jadanych warzyw, kosztem owoców wysokocukrowych. Ograniczyć spożywanie produktów przetworzonych i oczyszczonych, np. zamiast ziemniaków zjeść na obiad ok. 30-40 g kaszy gryczanej czy ryżu brązowego, z dodatkiem chudego mięsa i sporej porcji warzyw. Zdecydowanie wyeliminować słodycze, alkohol, żółte sery, napoje gazowane. W miarę możliwości zdrowotnych korzystać z możliwej aktywności fizycznej. Pozdrawiam i życzę zdrowia.
Mam nadzieję, że zgłosiła Pani działanie leków na Pani organizm. Methotrexate nie jest jedynym lekiem na RZS i można skorzystać z innych środków (sama brałam methotrexate, a także arechinę, sulfasalazynę, cyklosporynę, sterydy, a teraz Enbrel). Tak więc możliwości terapii jest kilka.
Methotrexate zmniejsza ilość kwasu foliowego w organizmie, dlatego też wskazana jest jego suplementacja. Niemniej z diety też można go uzyskać (chociaż już nie w takim stopniu, jakiego wymaga organizm) - kwas foliowy znajduje się we wszystkich... liściach. Natka pietruszki, sałata, jarmuż, kapusta, szczypiorek i wiele innych warzyw powinno się pojawić w diecie osoby chorej na reumatyzm. Jednakże nie wszystkie warzywa są wskazane! Część warzyw ma właściwości prozapalne: pomidor, papryka, bakłażan i ziemniaki, czyli tzw. psiankowate. Żeby ograniczyć stany zapalne, z diety należy wykluczyć także słonecznik, olej z pestek winogron, olej słonecznikowy, a często także mleko (wraz z produktami mlecznymi) oraz gluten (pszenica, żyto, owies, jęczmień).
Wskazana jest suplementacja kwasami tłuszczowymi omega - 3. I proszę nie zapominać o tzw. osłonie dla żołądka! Siemię lniane jest najlepsze :)
Pozdrawiam i życzę dużo zdrowia.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Co jeść jak się ma artretyzm? – odpowiada Ewa Kozłowska
- Jak obniżyć cholesterol bez leków? – odpowiada Mgr Anna Zientalska
- Dieta dla osoby z reumatoidalnym zapaleniem stawów – odpowiada Mgr Olga Wojtysiak
- Lekkostrawna dieta po operacji perforacji wrzodu żołądka – odpowiada mgr Joanna Arciszewska
- Dieta dla chorych na reumatyzm i chorobę zwyrodnieniową – odpowiada Mgr Adrian Kowalewski
- Dieta wysokobiałkowa – odpowiada Dr n. med. Aneta Kościołek
- Dieta przy Hashimoto – odpowiada Mgr Elżbieta Sternal
- Suplementacja diety podczas ciąży – odpowiada Mgr Patrycja Sankowska
- Odchudzanie u 14-latki a alergia – odpowiada Mgr Marzena Wiśniewska
- Dieta w przypadku otłuszczonych narządów wewnętrznych – odpowiada Mgr Magdalena Bugaj
artykuły
Kwasy omega 6 - źródła, właściwości i działanie, niedobór i nadmiar
Kwasy omega 6 należą do niezbędnych nienasyconych
Związki bioaktywne - przykłady, właściwości, działanie i źródła
Związki bioaktywne to substancje, które występują
Groźny niedobór jednej z witamin. Zwiększa ryzyko raka jelita grubego i piersi
Lekarze nie mają wątpliwości - niedobory niektóryc