Zapytaj lekarza

7 4 2 , 3 5 2

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy przy stwardnieniu rozsianym należy stosować jakieś specjalistyczne diety?

Czy przy stwardnieniu rozsianym, jeszcze przed drugim rzutem wskazane jest stosowanie jakieś specjalistycznej diety? Moja znajoma wprowadziła bezlaktozową dietę wegańską i zastanawiam się, czy nie przesadza.
KOBIETA, 29 LAT ponad rok temu

Dziecko autystyczne w przedszkolu

Autyzm to dziecięce zaburzenie rozwojowe. Częściej występuje u chłopców niż u dziewczynek. Co jeszcze warto wiedzieć na temat autyzmu? Obejrzyj film i dowiedz się więcej o przebywaniu dziecka autystycznego w przedszkolu.

W oparciu o dostępne dane naukowe możemy wnioskować, że nie ma żadnej skutecznej diety dedykowanej chorym z SM. Sposób żywienia powinien być oparty o model diety śródziemnomorskiej (ograniczone ilości mięsa czerwonego, znaczne ograniczenie słodyczy, a włączenie nasion roślin strączkowych, fermentowanych produktów mlecznych, ziół, nasion i orzechów oraz ryb). Warto zwrócić uwagę na podaż witaminy D i jej suplementację pod kontrolą lekarza oraz udział w diecie kwasów tłuszczowych omega -3 (tłuste ryby, olej lniany). Istotne są również polifenole (składniki bioaktywne) obecne w warzywach i owocach, zwłaszcza koloru czerwonego i fioletowego.

0

Witam!
Specjalnych wymogów nie ma. Ważne jest dostarczenie odpowiednich składników i wartości energetycznej. Najlepiej skontaktować się z dietetykiem - ustawi odpowiednie, urozmaicone menu.
Pozdrawiam
W. Łuczkowski.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy