Czy przy stwardnieniu rozsianym należy stosować jakieś specjalistyczne diety?

Czy przy stwardnieniu rozsianym, jeszcze przed drugim rzutem wskazane jest stosowanie jakieś specjalistycznej diety? Moja znajoma wprowadziła bezlaktozową dietę wegańską i zastanawiam się, czy nie przesadza.

W oparciu o dostępne dane naukowe możemy wnioskować, że nie ma żadnej skutecznej diety dedykowanej chorym z SM. Sposób żywienia powinien być oparty o model diety śródziemnomorskiej (ograniczone ilości mięsa czerwonego, znaczne ograniczenie słodyczy, a włączenie nasion roślin strączkowych, fermentowanych produktów mlecznych, ziół, nasion i orzechów oraz ryb). Warto zwrócić uwagę na podaż witaminy D i jej suplementację pod kontrolą lekarza oraz udział w diecie kwasów tłuszczowych omega -3 (tłuste ryby, olej lniany). Istotne są również polifenole (składniki bioaktywne) obecne w warzywach i owocach, zwłaszcza koloru czerwonego i fioletowego.

Witam!
Specjalnych wymogów nie ma. Ważne jest dostarczenie odpowiednich składników i wartości energetycznej. Najlepiej skontaktować się z dietetykiem - ustawi odpowiednie, urozmaicone menu.
Pozdrawiam
W. Łuczkowski.