Jaka dieta dla 57-latka?

Witam! Mam pewien problem, a raczej nie ja, jednak chciałbym się dopytać. Mój tata prowadzi niezdrowy tryb życia. Mało ruchu, codziennie kawa, prawie codziennie jakieś piwo. Odżywia się zbyt często o nieregularnych porach. Ma tendencje do podjadania. Nie jest bardzo otyły, ale pare kg przydałoby mu się zrzucić. Poza tym ma problemy z sercem. Chciałbym pomóc mu się "ogarnąć" i wiem że odpowiednia dieta to podstawa. O ruch już zadbam. Ale pytanie brzmi - co powinien jeść? Ma 57 lat. Pozdrawiam!

Witam
Aby pozbyć się paru kilogramów zdrowo, trzeba zacząć od regularności spożywania posiłków, niech to będzie 5 posiłków dziennie bez podjadania, co około 3-4 godziny. Należy także spożywać dużo warzyw i owoców, najlepiej w postaci surowej, ograniczyć węglowodany proste na rzecz węglowodanów złożonych (zamienić jasne pieczywo na ciemne pełnoziarniste, biały ryż na ryż brązowy), ograniczyć spożywanie nasyconych kwasów tłuszczowych (masło, margaryna) na rzecz olejów roślinnych (olej rzepakowy, oliwa z oliwek), zamienić słodycze na zdrowe przekąski, unikać wszelkiego rodzaju fast foodów, posiłków smażonych, tłustych i żywności wysoko przetworzonej, ograniczyć spożywanie słodkich soków, napojów gazowanych na rzecz herbat (zielona, czerwona) oraz naparów ziołowych. Do zmiany nawyków należy dodać regularną aktywność fizyczną, tak, aby ćwiczenia sprawiały radość i przyjemność. Zdrowe i bezpiecznie chudnięcie to chudnięcie około 0,5-1 kg/ tydzień. Przy chorobach serca zaleca się przede wszystkim ograniczenie spożywania tłuszczów, produktów podwyższających stężenie cholesterolu we krwi oraz alkoholu.U osób z nadwagą konieczna jest redukcja masy ciała.
Pozdrawiam i życzę powodzenia:)
Natalia Ciesielczuk

Witam,
Pana tato powinien stosować się do kilku ważnych zasad:
Posiłki powinny być spożywane regularnie (5 posiłków dziennie w odstępach ok. 3h), bez dodatkowego dojadania pomiędzy wyznaczonymi godzinami.
Dzień należy zaczynać od pełnowartościowego śniadania. W ten sposób od rana pobudzamy swój organizm do działania, przyspieszamy przemianę materii i każdy kolejny posiłek będzie lepiej trawiony. Ostatni posiłek należy spożywać ok. 3h przed snem. Tata powinien również pić od 1,5 do 2 litrów wody dziennie, najlepiej pomiędzy posiłkami, aby zapewnić wystarczającą ilość płynów w organizmie. Należy unikać potraw smażonych i tłustych oraz żywności typu fast food. Można dowolnie stosować przyprawy i zioła aromatyczne ale ograniczać sól.
Unikamy również cukru, słodyczy a także żywności silnie przetworzonej typu instant, parówki, pasztety itp Należy czytać etykiety. Zawsze należy zwracać uwagę nie tylko na wartość kaloryczną, ale także na zawartość tłuszczów nasyconych, cukrów i sprawdzać, czy produkt zawiera mało sodu.
Ułożenie indywidualnie dostosowanej do potrzeb diety wymaga spotkania osobistego, w celu przeprowadzenia odpowiednich pomiarów lub kontaktu drogą mailową w celu wypełnienia szczegółowego wywiadu zdrowotnego i żywieniowego.
W razie dodatkowych pytań lub chęci ułożenia indywidualnej diety zapraszam na konsultację lub zachęcam do kontaktu
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk

Dzień dobry!

Wyeliminowanie błędów żywieniowych oraz ustalenie indywidualnych wskazówek żywieniowych wymaga zebrania dokładnego wywiadu. Zachęcam do bezpośredniej konsultacji z dietetykiem.

Zapraszam na http://diet-coaching.xaa.pl/
Pozdrawiam,
dietetyk Patrycja Sankowska