Dieta i ćwiczenia dla 21-letniej osoby

Witam, mam 21 lat ważę 80kg przy wzroście 170cm, ćwiczę 5 dni w tygodniu po 30-50 min. Jak powinnam się odżywiać aby schudnąć ale jednocześnie mieć energię do ćwiczeń?

Natalia Ulewicz Dietetyk, Olsztyn

witam,
wszystko nalezy dobrac indywidualnie do Pani przypadku, nie ma kuracji uniwersalnych.
zapraszam do konsultacji:
nataliaulewicz.pl
ulewicznatalia@gmail.com

Witam,

Na pewno nie powinna Pani stosować bardzo restrykcyjnych diet ani głodówek. Powinna Pani dostarczać organizmowi składników odżywczych zawartych we wszystkich grupach produktów - spożywać pełnowartościowe białko (chude wędliny, jajka, chude mięso), tłuszcze roślinne, węglowodany - najlepiej żeby ich źródłem było ciemne pieczywo, brązowe makarony.. oraz pamiętać o warzywach i owocach każdego dnia. Dodatkowo warto wyeliminować słodycze, produkty przetworzone, chipsy. Proszę pamiętać również o spożywaniu wody mineralnej w ciągu dnia, spożywaniu posiłków częściej a mniejszych objętościowo oraz zachowaniu regularnych przerw między nimi.
Konkretnej diety nie jestem Pani w stanie zaproponować bez wywiadu żywieniowo-zdrowotnego, stąd ogólne wskazówki.

Pozdrawiam

Witam Panią,
bardzo ciekawą i w wiekszości przypadków skuteczną propozycją dla osób aktywnych jest forma diety rotacyjnej, w której min. manipulujemy ilością i czasem podawania posiłków węglowodanowych w odpowiednim połączeniu z określonym poziomem aktywności fizycznej. Rotacja węglowodanami ,dzięki zapewnieniu właściwie zbilansowanych posiłków okołotreningowych dostarcza maksimum energii właśnie na czas treningu oraz zapewnia regenerację potreningową dzięki czemu po intensywnych zajęciach Pani organizm w okresie tzw okna anabolicznego uzupełnia wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Niestety ze względu na znikomą ilość informacji, bez wywiadu żywieniowego mogę podać jedynie ogólne zalecenia. Dziennie spożywamy 5-6 posiłków w regularnych odstępach czasu,wszystkie posiłki zawierają białko ,3 posiłki zawierają węglowodany z czego złożone jemy przed a proste po treningu tłuszcze zawierają 2 posiłki najlepiej śniadanie i posiłek przedtrenigowy , którym może być obiad spożyty na około 2-2,5 godziny przed treningiem.Pamiętając o deficycie kalorycznym i stopniowym zwiększaniu obciążeń treningowych przy niezmiennej ilości białka i tłuszczu w 2 najcięższe dni treningowe podbijamy o 20% energię z węglowodanów by w 2 najlżejszych dniach treningowych obniżyć o 20%, w pozostałe 3 dni węglowodany znajdują się na stałym obniżonym poziomie, wyliczonym zgodnie z zapotrzebowaniem kalorycznym. W czasie dnia przy, 5 dniowym systemie treningu nie wolno zapominać o odpowiedniej podaży wody.
Więcej informacji na stronie:
www.wszelaki.fitdietetyk.pl/moja-poradnia/o-mnie/

Pozdrawiam
Robert Wszelaki