Jak powinien wyglądać ostatni posiłek potreningowy na diecie?

dzień dobry, jestem na redukcji, chcę schudnąć 7kg. mam 23 lata, 165cm. ćwiczę w domu około godziny - mniej wiecej okolo 18-19. po wysiłku jem ostatni posiłek. Obecnie spożywam 1500 kcal - - nie jest to żadna dieta, tylko i wyłącznie zdrowe odżywianie. proszę o informację co powinien zawierać ostatni posiłek potreningowy i ile zawierać kalorii?? czy ograniczyć węglowodany ?? proszę o rady

Witam serdecznie,

w posiłku potreningowym warto zastosować kombinację białka i węglowodanów, celem zregenerowania utraconego glikogenu i dostarczenia aminokwasów do naprawy mikrourazów.
Dobrym rozwiązaniem byłby jogurt/kefir/maslanka pitne naturalne z dodatkiem świeżego owocu lub kanapki z twarogiem lub pastą twarogowo-rybną i warzywami.
Proszę pamiętać, aby posiłek był zjadany w ciągu godziny od ćwiczeń. W trakcie aktywności należy także uzupełniać wodę.

Pozdrawiam, życząc powodzenia! Justyna Siwiela.

Witam serdecznie,

Mam wątpliwości co do tego czy 1500kcal przy wysiłku fizycznym i młodym wieku to nie za mało, lecz posiadam zbyt mało informacji od Pani aby to dokładnie stwierdzić. Musiałabym znać Pani dotychczasową wagę oraz częstotliwość treningów. Musi Pani pamiętać że aby schudnąć trzeba jeść! Głodówki i diety niskokaloryczne zwalniają metabolizm a organizm przechodzi w stan oszczędzania i robi rezerwy zapasy(w postaci tkanki tłuszczowej) na ciężki dni głodówek. Musi Pani dostarczać wszystkich niezbędnych składników odżywczych - również zdrowe tłuszcze i węglowodany.

Ostatni posiłek powinien stanowić około 20% kaloryczności diety. Posiłek po treningowy jest w przypadku Pani jedzony dość późno więc zrezygnowałabym z węglowodanów pochodzących z kasz, ryżu czy makaronu na koszt tych z warzyw i proponowałabym do tego twaróg lub kawałek chudej ryby czy piersi z kurczaka. Dostarczenie węglowodanów po wysiłku jest bardzo ważne w celu odbudowy glikogenu, zaś spożycie białek w celu odbudowy uszkodzonych struktur włókien białkowych. Pamięta Pani również że w posiłkach okołotreningowych unikamy tłuszczu ponieważ zaburza on odbudowę glikogenu.

W razie dodatkowych pytań zapraszam na konsultację lub zachęcam do kontaktu
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl

Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk