Dieta nastolatki: jak schudnąć około 6 kilogramów bez efektu jo-jo?

Mam 15 lat, ważę 52 kilogramy przy wzroście 166 cm. Wiem, że moje BMI jest prawidłowe, jednak nie czuję się najlepiej w swoim ciele, zwłaszcza, że w krótkim czasie przytyłam 4 kilogramy. Prowadzę bardziej siedzący tryb życia, chociaż wracam pieszo do domu ze szkoły (około dwoch kilometrów), a gdy tylko mam czas, staram się odprowadzać znajomych, żeby przejść więcej. Ćwiczę około pół godziny w domu co dwa, trzy dni. A raczej, staram się. Dotychczas podejmowałam próby takie odchudzania: ograniczałam spożycie posiłków, zaczęłam ćwiczyć, zwracałam uwagę, żeby jeść śniadanie. W tamtym roku schudłam sporo po wycięciu wyrostka, dlatego że przez jakiś czas byłam na rygorystycznej diecie. Moja mama ma otyłość, próbowała kilkukrotnie się odchudzać, ale jest zbyt leniwa. Nie wiem, czy to istotne, ale moja siostra ma zaburzenia odżywiania. Zwykle na śniadanie (około godz. 7.30) zjadam miskę płatków zbożowych z mlekiem i pół szklanki niesłodzonej herbaty, w szkole nic nie jem, obiad zjadam dopiero około szesnastej: np. kawałek z piersi z kurczaka ryż i owoce. Kolację czasami jem, czasami nie. Niestety, choruję na depresję i mam taki zwyczaj "pocieszania się" kalorycznymi przekąskami. Nie jadam batonów, ale czasami jem chipsy lub ciastka, lub ciasto czekoladowe. Ogólnie porcje moich posiłków nie są duże i myślę, że byłoby to mało kalorii, gdyby nie te przekąski. W ciągu dnia staram się pić jak najwięcej, jednak mi to nie wychodzi, zazwyczaj nie wypijam wiecej niż litr napojów w ciągu doby. Z góry dziękuję za odpowiedź.
15 LAT ponad rok temu

Witam,

Przede wszystkim Twoja masa ciała jest prawidłowa i nie musisz się odchudzać. Powinnaś jednak zacząć odżywiać się według zdrowych zasad żywienia. Na początek możesz zapoznać się ze zdrowymi zasadami żywienia i zacząć się do nich stosować. Dzięki temu uzyskasz niezbędną wiedzę potrzebną do prawidłowego odżywiania. O zdrowych nawykach przeczytasz w artykułach http: //abcodchudzanie. pl/buduj-dobre-nawyki
Pamiętaj też o aktywności fizycznej. Polecam ćwiczenia fizyczne, wykonywane przynajmniej 3 razy w tygodniu po 45 minut. Zacznij od 15 minut ćwiczeń siłowych, a po tym czasie przejdź do części aerobowej (rower, pływanie, marsz czy steper/wchodzenie po schodach). Dzięki temu zawartość komórek tłuszczowych zostanie skuteczniej spalona. Ćwiczenia aerobowe muszą być wykonywane średniointensywnie przez minimum 30 minut. Proponuję ćwiczenia siłowe, które znajdziesz na naszej stronie www.abccwiczenia.pl
Pamiętaj również, że na efekty pracy trzeba czekać czasem nawet kilka miesięcy, jednak nie powinno to zmniejszyć Twojej motywacji.

Pozdrawiam.