Dieta odchudzająca i ćwiczenia fizyczne na zredukowanie tkanki tłuszczowej

Witam, jestem kobietą mam 23 lata, ważę 83 kg, wzrost to 163 cm. Moja waga bardzo szybko uległa zmianie jakieś 2 lata temu z 60 kg zrobiło się ponad 80. Chciałabym bardzo schudnąć ponieważ zaczyna mi być ciężko ogólnie szybciej się męczę i nie mam siły na nic po całym dniu pracy. Śniadanie: kawa + drożdżówka, następnie w pracy kanapka a do tego jakieś warzywko typu pomidor czy ogórek no i w domu zupa bądź jakieś drugie danie. Nie wiem jak zacząć się odchudzać.Pozdrawiam

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Przede wszystkim proponuję zwiększyć liczbę posiłków w ciągu dnia do 5 - to pomoże uregulować metabolizm i zapobiegnie nadmiernemu odkładaniu się tkanki tłuszczowej.
Wskazana jest też rezygnacja ze słodyczy (w tym również pieczywa cukierniczego typu drożdżówki, pączki, ciastka francuskie itp.), napojów słodzonych (dosładzanie kawy i herbaty, gotowe soki, wody smakowe)
oraz słonych przekąsek typu chipsy, krakersy.
Poza tym dieta powinna być różnorodna - bogata w warzywa i owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe (ciemne pieczywo, kasze, brązowy ryż, mąkę pełnoziarnistą, makaron razowy, płatki razowe i owsiane, otręby), chude mięso i ryby, produkty mleczne (jogurty, kefiry, maślanki. sery twarogowe).
Niewskazane jest natomiast znaczne ograniczanie kaloryczności diety, gdyż skutkuje to nagłą utrata masy ciała, a później efektem jo-jo.
Ważne jest też, aby wprowadzić regularną aktywność fizyczną, najlepiej codziennie. Może to być jazda na rowerze, pływanie, aerobik, siłownia, taniec itp.