Zapytaj lekarza

7 3 6 , 4 0 2

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Dieta po usunięciu jelita grubego

Witam, Mam 26 lat i jestem w 9 dobie po operacji wycięcia całego jelita grubego, jelito cienkie połączono z odbytnicą. Przyczyną było brak prawidłowego unerwienia i perystaltyki. mój lekarz kazał stosować mi dietę lekkostrawną i na siebie uważać. Powoli rozszerzać dietę i wszystko wróci do normy. Jednak żadnych konkretów. ponoć osoby takie jak ja mają problem przytyć- czy to prawda? Jakie są skutki dla organizmu po takiej ingerencji chirurgicznej? Co ja mam dokładnie jeść?? Z góry dziękuję
26 LAT ponad rok temu

Przypadkowe odkrycie na temat właściwości dzikiej róży

Lek. Rafał Gryszkiewicz
84 poziom zaufania

Witam, Jelito grube odpowiada w niewielkim stopniu za wchłanianie pokarmu, większe znaczenie ma we wchłanianiu wody, alektrolitów i witamin. Żyjące tam bakterie produkują witaminy z grupy B i K. W diecie po kolektomii ważna jest obserwacja - każdy organizm może reagować trochę inaczej, dlatego ważne jest zwrócenie uwagi na pokarmy wywołujące dolegliwości pokarmowe, biegunkę, zaparcia. Obserwacje ułatwia pojedyncze wprowadzanie nowych skladników. Zalecane jest częstsze jedzenie mniejszych ilości pokarmu. Powoli należy wprowadzać błonnik (płatki, owoce, warzywa), ważne też jest picie dostatecznej ilości wody (>2l/dzień).

Absolwent Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, wśród jego zainteresowań znajduje się kardiochirurgia, chirurgia ogólna, medycyna tropikalna. Obecnie odbywa rezydenturę z chirurgii ogólnej w Klinice Chirurgii Szpitala Uniwersyteckiego Collegium Medicum UJ w Krakowie.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy