Dieta po uszkodzeniu jelita grubego

Witam, mój tato miał radioterapię gruczołu prostaty. W wyniku nawietlania zostało uszkodzone jelito grube. Teraz bedzie miał już 3 raz zespalanie. niestety dalej ma krwawienia . chciała zapytać się jaka diete należy stosować przy takim schorzeniu, żeby nie powodować nadmiernych wypróznień. Dziekuję A. Sz.

Witam,

w pierwszej kolejności należy wyeliminować produkty bogatoresztkowe; pełnozbożowe, grube kasze, surowe warzywa i owoce. Ważna jest także konsystencja pokarmu, w tym wypadku płynna i papkowata, względnie drobne krojenie miękkich artykułów (np. gotowanych warzyw) uniemożliwiająca mechaniczne podrażnienie jelita. Należy podawać częste, małe porcje (nawet co 2 godziny). Warto aby pokarmy i płyny były ciepłe (ale nie gorące!), zimne mogą wzmagać ruchliwość jelit.

Życzę szybkiego powrotu do zdrowia! Justyna Siwiela

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Proszę zastosować dietę dla osób leczonych onkologicznie z ograniczeniem błonnika. Mam bardzo mało danych, więc trudno mi udzielić wyczerpującej odpowiedzi.