Dieta po usunięciu nerki

Witam! mam pytanie? mój mąż 2 miesiące temu miał usunięto nerke po wypadku, druga prawidłowo funkcjonuje , ale mam pytanie co powinien jeść ażeby nie dopuścić do choroby drugiej - aktualnie zdrowej nerki ?
ponad rok temu

Witam!
Jeżeli druga nerka funkcjonuje prawidłowo, mąż powinien stosować normalną dietę, opartą o zasady zdrowego żywienia. Należy przy tym pamiętać o spożywaniu dużej ilości płynów. Warto również dokładnie ocenić funkcję pozostałej nerki (pomiar eGFR) i jeśli będzie budziła ona jakiekolwiek zastrzeżenia wdrożyć specjalną dietę, po konsultacji z lekarzem prowadzącym, w zależności od poziomu eGFR.
Pozdrawiam!

Dzień dobry,
Pani mąż powinien ograniczyć spożywanie soli (sól kuchenna, vegeta, przeprawy zawierające glutaminian sodu) by nie obciążać nerek/ Powinien pić 1,5- 2 litry wody dziennie, by mocz powstający w nerkach nie był zbyt stężony). Proszę również nie stosować diet wysokobiałkowych, a dożywiać się prawidłowo i dostarczać wszystkie składniki odżywcze. Pozdrawiam, Aneta Kościołek

Witam serdecznie, generalnie człowiek może spokojnie żyć bez jednej nerki. Ogólnie nie wprowadza się specjalnej diety, aczkolwiek warto oszczędzać narząd. W tym celu zaleca się z pewnością ograniczenie soli w diecie, lekkie ograniczenie mięsa (chodzi o to, aby nie przesadzać z białkiem) oraz ograniczyć alkohol. Należy również pamiętać o ochronie nerki przed "przewianiem", aby nie doszło do jej zapalenia. Tak na koniec generalizując można powiedzieć, że trzeba się po prostu bardziej szanować niż "przeciętny" obywatel. Dodatkowo należy pamiętać, że nie wolno pod żadnym pozorem stosować diet wysokobiałkowych takich jak Dukan, czy diet np. na przyrost masy mięśniowej.
W razie potrzeby chętnie udzielę więcej rad w gabinecie.