Dlaczego boję się łykać tabletki od psychiatry?

Witam, Podjęłam leczenie u psychiatry ponieważ jestem bardzo nerwowa, mam depresję i nerwicę lękową. Na dzisiaj mam wyznaczoną wizytę u psychiatry. Wiem, że psychiatra przepisze mi jakieś tabletki. Jednak najbardziej czego się boję to łykać tabletki. Wykupię je ale odłożę na półkę i nie wiem czy będę stosować, może dopiero jak naprawdę źle się poczuję. Naczytałam się tyle o tabletkach na depresję i nerwicę w internecie, że się boję je łykać z obawy że coś mi się od nich stanie. Proszę o pomoc i radę.

Dzień dobry,
Niestety takie leczenie u psychiatry bez stosowania się do jego zaleceń mija się z celem. Rozumiem Pani obawy, ponieważ tego typu leki rzeczywiście często mają skutki uboczne, ale zwykle korzyści związane z ich stosowaniem są o wiele większe. Jeśli chodzi o porady i fora w internecie byłabym wobec nich dosyć sceptyczna. Dobrym pomysłem byłoby powiedzenie psychiatrze wprost o swoich obawach i o chęci wykupienia leków i ich nie brania. Pacjent ma prawo zapytać lekarza o możliwe skutki uboczne przepisanego leku i częstość ich występowania. Psychiatra porozmawia z Panią na temat tego czego konkretnie się Pani obawia i poszuka wspólnie z Panią rozwiązania. Nie jest Pani jedyną pacjentką obawiającą się brania leków i w związku z tym lekarz nie będzie zaskoczony. Odradzam natomiast bezwzględnie dawkowanie leków inaczej niż zalecił specjalista lub nagłe ich odstawianie na własną rękę. Nie wolno tego robić, bo takim działaniem można sobie rozregulować biochemię mózgu, co potem może mieć opłakane skutki dla zdrowia psychicznego. Podejrzewam, że także nerwica lękowa na którą Pani cierpi może być związana z Pani nadmiarowymi obawami. Mam nadzieję, że porozmawia Pani z lekarzem i podejmie jednak farmakoterapię.
Pozdrawiam serdecznie,
Katarzyna Kulczycka
http://psycholog-kulczycka.pl/