Dlaczego boję się o swoje zdrowie?

Witam. Mam problem dość chyba powazny, który utrudnia mi funkcjonalnie. Chodzi o to że od pewnego czasu ciągle towarzyszą mi lęki i obawy że zachoruje i boje się że mogę umrzec. Także boje się się i o syna który na 10 lat. PODOBNIE jest z lekami jak mam zaczac brać przeczytam ulotkę i wszystkie skutki uboczne mam ja. Podejrzewam że ból.w klatce piersiowej uczucia cisniecia na serce jest spowodowane stresem. Czasami nie umiem spac, pocę sie. Jak można się uwolnić od tego. Próbuje sama myśli odciągnąć ale niestety...proszę o radę jak mam sobie pomóc bo mieszkam z synem sama i bardzo utrudnia mi to życie

Mgr Joanna Szlasa Psychologia

Dzień dobry,
z tego co Pani opisuje, to lęk przed zachorowaniem może świadczyć o występowaniu hipochondrii. Oczywiście potrzebny jest bardziej szczegółowy wywiad psychologiczny, który pozwoli zdiagnozować problem. Natomiast hipochondria jest zaburzeniem psychicznym, fobią zdrowotną i charakteryzuje się lękiem przed chorobami oraz podejrzewaniem u siebie wielu chorób. Ten lęk bardzo negatywnie wpływa na funkcjonowanie społeczne, utrudniając wykonywanie codziennych czynności. Wspomina Pani, że odczuwa Pani trudności z funkcjonowaniu. Oczywiście warto udać się na wizytę do lekarza internisty, który może zlecić standardowy zestaw badań, aby wykluczyć choroby somatyczne. Ból w klatce piersiowej, podwyższone ciśnienie, nadmierna potliwość, czy trudności ze snem mogą mieć różne podłoże. Natomiast na podstawie Pani opisu o lęku przed chorobą, można wnioskować, że te dolegliwości somatyczne mają podłoże psychiczne. Zachęcam do konsultacji psychologicznej w celu szerszej diagnostyki oraz badań u lekarza pierwszego kontaktu.
Pozdrawiam serdecznie,
Joanna Szlasa
www.poradnia-online.com