Dlaczego doszło do ponownego wzrostu Crp?

Dzień dobry. Pytanie dotyczy mojego 86-letniego dziadka, który trafił do szpitala po przebytej chorobie SARS-COV-2. We wstepnych badaniach stwierdzono zapalenie pluc, wysokie CRP 150. Wdrożono antybiotykoterapie, gdzie w pierwszych dniach CRP rosło do poziomu 200, a w kolejnych spadło do 25. Stwierdzono, ze osluchowo jest poprawa, osoba na poczatku wymagala tlenoterapii, pozniej nie bylo takiej potrzeby. Po 8 dniowej antybiotykoterapii poziom CRP ponownie podniósł się do 50. Co może być tego przyczyna? Czy może za to odpowiadać jeszcze SARS-COV-2, którego potwierdzono 3 tygodnie temu, czy jest jakiś inny powód? Dziękuję za pomoc.

CRP jest markerem ostrej fazy- jego stężenie wzrasta w przypadku stanu zapalnego. Jak inne badania laboratoryjne, CRP jest badaniem dodatkowym- jego wynik należy odnieść do aktualnego stanu klinicznego pacjenta (w myśl zasady, że leczy się chorego, a nie badania). Bardzo możliwe, że doszło do kolejnej infekcji bakteryjnej, o którą łatwo, gdyż;

1) Jednym z działań SARS-CoV-2 jest obniżenie odporności, m.in. w mechanizmie zmniejszenia populacji limfocytów,

2) Leczenie wirusowego zapalenia płuc opiera się na glikokortykosteroidach, które również ograniczają zdolności obronne organizmu,

3) Flora szpitalna to specyficzne grupy bakterii, u pacjentów z COVID-19 szczególnie często dochodzi do zakażenia A. Baumanii. Terapia jednym antybiotykiem nie zawsze pozwala uniknąć infekcji określonym patogenem.

Wynik badania należy odnieść do stanu klinicznego: samopoczucia, temperatury ciała, diurezy. Poza tym należy zwrócić uwagę na liczbę leukocytów, a przy podejrzeniu zakażenia bakteryjnego pobrać posiewy i dodatkowo oznaczyć prokalcytoninę.