Witam serdecznie!
Jako również matka doskonale rozumiem Pani zdenerwowanie problemami, które obserwuje Pani u swojego dziecka. Nie napisała Pani dokładnie, o jakiej chorobie Pani czytała, domyślam się, że mowa o trichotillomanii, czyli przymusie lub chęci wyrywania włosów, wraz z towarzyszącym im odczuciom przyjemności lub ulgi (tu więcej informacji: https://portal.abczdrowie.pl/trichotilomania). Na tę chorobę zapadają osoby w różnym wieku, jednak statystycznie najwięcej jest ich w grupie wiekowej 7-14 lat. Pani córeczka jest jeszcze dużo młodsza. Aby stwierdzić zaburzenie psychiczne, jakim jest trichotillomania działanie to musi mieć już charakter nawykowy. Obserwuje się kręcenie i wyrywanie włosów u młodszych dzieci, w okolicach 4-5 roku życia. Może być spowodowane prozaicznymi przyczynami, jak stres w przedszkolu, strach, znudzenie lub po prostu odkrywanie swojego ciała. Czasami małemu dziecku przeszkadzają dłuższe włosy, wchodząc do oczu, czy uszu.
Proponowałabym Pani zbadać sytuację wielotorowo: wykluczyć ewentualne problemy skórne ze specjalistą dermatologiem, a także skonsultować się z psychologiem dziecięcym. Wspomniała Pani, że córka chodzi do przedszkola. Każde przedszkole podlega pod placówkę - Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną, w której można bezpłatnie i najczęściej szybko uzyskać pomoc psychologa dla dziecka. Taka konsultacja powinna Pani wskazać dalszy kierunek postępowania, a może i nieco uspokoić swój niepokój o córeczkę. Proszę uważnie obserwować okoliczności, w których pojawia się takie zachowanie: samo nawijanie włosów na paluszek, czy ich wyrywanie, czy jest to w trakcie oglądania bajki, czy towarzyszy temu widoczne zdenerwowanie dziecka; widząc takie zachowanie, zapytać, czy coś ją boli, czy może czegoś się boi? Wówczas łatwiej tez będzie Pani opisać wszystko w rozmowie z psychologiem.
Schorzenie, o którym Pani czytała może doprowadzić do niebezpiecznych konsekwencji, ale Pani córka ma dopiero 3 lata. Proszę nie ulegać strachowi, nie wyobrażać sobie czarnych scenariuszy jej przyszłości, ale działać. Podejmując właściwe kroki w tej chwili na pewno będzie Pani miała możliwość zaradzić sytuacji odpowiednio wcześnie tak, by nie rozwinęła się w większy problem.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Wyrywanie włosów przez 3-letnie dziecko – odpowiada Mgr Dorota Babrzymąka
- Cierpiałam na trichotillomanię - czy włosy odrosną? – odpowiada Lek. Joanna Gładczak
- Obgryzanie końcówek włosów – odpowiada mgr Piotr Gumienny
- Choroba tarczycy: jak ją rozpoznać u dziecka? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Siwe włosy u małego dziecka – odpowiada Lek. Paweł Baljon
- Trichtilomania i przerzedzone włosy – odpowiada mgr Patryk Goleń
- Miedziane włosy u dziecka – odpowiada Lek. Anna Syrkiewicz
- Brak samodzielności 2-letniego dziecka – odpowiada Lek. Krzysztof Szmyt
- Dlaczego zaczęły mi wypadać włosy? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Zniknięcie zwierzęcia a zachowanie dziecka – odpowiada Mgr Dorota Babrzymąka