Dlaczego dziecko ma osłabione włosy?

Witam. Moja córka niebawem skończy 3 latka od miesiąca zauważyłam, że jej włosy zaczęły się wykruszać prawa strona była na tyle krótka, że musiałtamy pojsc do fryzjera. Widziałam jak córka zakręca włosy na palec jednak nie myślałam, że może być to objawem choroby. Za każdym razem staram się ja upominać bądź odwrócić uwagę, ale po nocy w jej łóżku znajduje zakręcone włosy które zostały wyrwane. Zastanawiam się co może być przyczyną ? Jedyne co przychodzi mi do głowy to przedszkole bądź śmierć pradziadka. W domu poświęcam jej naprawdę dużo uwagi praktycznie cały czas jestem z nią. Bardzo ją kocham i nie chcę żeby celowo się krzywdziła. Proszę o jakąś poradę. Jestem kłębkiem nerwów po tym co wyczytałam na temat tej choroby w internecie....

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Jako również matka doskonale rozumiem Pani zdenerwowanie problemami, które obserwuje Pani u swojego dziecka. Nie napisała Pani dokładnie, o jakiej chorobie Pani czytała, domyślam się, że mowa o trichotillomanii, czyli przymusie lub chęci wyrywania włosów, wraz z towarzyszącym im odczuciom przyjemności lub ulgi (tu więcej informacji: https://portal.abczdrowie.pl/trichotilomania). Na tę chorobę zapadają osoby w różnym wieku, jednak statystycznie najwięcej jest ich w grupie wiekowej 7-14 lat. Pani córeczka jest jeszcze dużo młodsza. Aby stwierdzić zaburzenie psychiczne, jakim jest trichotillomania działanie to musi mieć już charakter nawykowy. Obserwuje się kręcenie i wyrywanie włosów u młodszych dzieci, w okolicach 4-5 roku życia. Może być spowodowane prozaicznymi przyczynami, jak stres w przedszkolu, strach, znudzenie lub po prostu odkrywanie swojego ciała. Czasami małemu dziecku przeszkadzają dłuższe włosy, wchodząc do oczu, czy uszu.

Proponowałabym Pani zbadać sytuację wielotorowo: wykluczyć ewentualne problemy skórne ze specjalistą dermatologiem, a także skonsultować się z psychologiem dziecięcym. Wspomniała Pani, że córka chodzi do przedszkola. Każde przedszkole podlega pod placówkę - Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną, w której można bezpłatnie i najczęściej szybko uzyskać pomoc psychologa dla dziecka. Taka konsultacja powinna Pani wskazać dalszy kierunek postępowania, a może i nieco uspokoić swój niepokój o córeczkę. Proszę uważnie obserwować okoliczności, w których pojawia się takie zachowanie: samo nawijanie włosów na paluszek, czy ich wyrywanie, czy jest to w trakcie oglądania bajki, czy towarzyszy temu widoczne zdenerwowanie dziecka; widząc takie zachowanie, zapytać, czy coś ją boli, czy może czegoś się boi? Wówczas łatwiej tez będzie Pani opisać wszystko w rozmowie z psychologiem.

Schorzenie, o którym Pani czytała może doprowadzić do niebezpiecznych konsekwencji, ale Pani córka ma dopiero 3 lata. Proszę nie ulegać strachowi, nie wyobrażać sobie czarnych scenariuszy jej przyszłości, ale działać. Podejmując właściwe kroki w tej chwili na pewno będzie Pani miała możliwość zaradzić sytuacji odpowiednio wcześnie tak, by nie rozwinęła się w większy problem.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.