Dlaczego kiedy łączę dietę z ćwiczeniami zaczynam przybierać na wadze?

Chciałam zapytać dlaczego kiedy łączę dietę z ćwiczeniami zaczynam przybierać na wadze? Jestem na diecie 1000 kcal ponad miesiąc dzięki czemu udało mi sie zrzucić 4 kilogramy, jednak kiedy dodałam ćwiczenia aerobowe waga zaczyna wzrastać. Dodam że choruje na niedoczynność tarczycy jednak mam ją unormowaną euthyroxem.

Dieta 1000 kcal jest stanowczo niewskazana. Co prawda nie znamy Pani wzrostu, ani wagi, natomiast przy treningach taka kaloryczność jest za niska. Pani organizm, kiedy dostaje niewystarczającą ilość kilokalorii, przechodzi w stan alarmowy i zaczyna powoli gromadzić sobie zapasy energii, w postaci tkanki tłuszczowej. Dodatkowo żywienie na diecie redukcyjnej powinno być modyfikowane w stosunku do zmieniającej się wagi. Wzrost wagi może być także spowodowany wzrostem tkanki beztłuszczowej w odpowiedzi na zwiększoną aktywność fizyczną. Jednak przy tak niskiej kaloryczności jest to mało prawdopodobne. Najlepszym rozwiązaniem jest wizyta u dietetyka, który wykona Pani badanie analizy masy i składu ciała oraz na podstawie szczegółowego wywiadu żywieniowego ułoży odpowiednią terapię żywieniową i wskaże dotychczasowe błędy.

Poradnia Dobry Dietetyk Toruń
tel. 887 433 444

Droga Pani!
Dieta 1000 kcal jest zdecydownie zbyt niska. Początkowo przy tak ubogoenergetycznym jadłospisie może następować szybki spadek masy ciała, jednakże równie szybko nastąpi zatrzymanie spadku. Jest to oznaka wycieńczenia organizmu i jego nastawienia się na tryb przetrwania, szczególnie, kiedy dokłada Pani do codziennego życia aktywnosć fizyczną. Do dokładnego określenia Pani zapotrzebowania energetycznego powinnam mieć dostępne informacje takie jak Pani wzrost, obecna masa ciała, rodzaj wykonywanej pracy i schemat trybu życia. Prawidłowy spadek masy ciała powinien wynosik 0,5-1 kg tygodniowo, aby uniknąć późniejszego efektu jo-jo. Zachęcam do wizyty w gabinecie dietetycznym, gdzie zostanie przeprowadzone badanie składu ciała (polecam wybrać taki gabinet, który dysponuje analizatorem 8-elektrodowym), na którym pozna Pani dokładną zawartość m.in. tkanki mięśniowej i tłuszczowej w organizmie. Dzięki regularnie przeprowadzanym analizom dowie się Pani jak dokładnie zachowuje się Pani ciało podczas zmiany diety i uprawiania aktywności fizycznej. Podczas przeprowadzenia wywiadu żywieniowego dietetyk przeanalizuje dokładnie Pani poczynania, uświadomi błędy oraz wskaże sposoby na ich poprawienie w celu osiągnięcia sukcesu!
Pozdrawiam!
kontakt@dietetycznaodnowa.pl
dietetycznaodnowa.pl

Witam Panią,

Zapewne gromadzi się u Pani nadmiar wody w organizmie. Nie ma z pewnością mowy o budowie mięśni ponieważ Pani dieta jest stanowczo zbyt niskokaloryczna! Proszę koniecznie podnieść kaloryczność diety ponieważ nie pokrywa ona nawet Pani podstawowej przemiany materii czyli tej spoczynkowej. Pani ćwiczy więc zapotrzebowanie jest co najmniej 2razy większe niż Pani obecnie dostarcza.
Na początku powinna Pani obliczyć swoje dzienne zapotrzebowanie energetyczne uwzględniające aktywność fizyczną. Wynik wskazuje na czynną przemianę materii. Powinna Pani dostarczać nieco mniej kcal niż organizm potrzebuje i w tym momencie zacznie zachodzić spalanie tkanki tłuszczowej. Nie redukuje Pani swojej diety zbyt mocno bo efekty mogą być odwrotne do zamierzonych. Stosując dietę bardzo niskokaloryczną zwalniamy przemianę materii a organizm przechodzi w ,,stan oszczędzania'' i przed obawą o utratę składników odzywczych zaczyna robić zapasy rezerwę w postaci tkanki tłuszczowej. Oprócz kaloryczności ważny jest także stosunek składników odżywczych. Dieta musi być pełnowartościowa i odpowiednio zbilansowana. Posiłki powinny być jedzone regularnie w odstępach około 3h. Kolację najlepiej zjadać około 3h przed snem.
Proszę zadbać o zdrową i odpowiednio zbilansowaną dietę, która dostarczy wszystkich składników odżywczych w odpowiednich proporcjach. Dieta powinna być dobrana indywidualnie i uwzględniać Pani dzienne zapotrzebowanie energetyczne. Jeżeli miałaby Pani problem z ustaleniem prawidłowego jadłospisu zachęcam do kontaktu:
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk