Co znaczy to utrzymywanie się wagi na tym samym poziomie?

Witam, mam koleżankę która stosuje dietę 500 kcal dzienne. Wazy ok 77 kg na 168 cm wzrostu. Na początku trochę schudła ale waga stanęła i nie spada od ok 3 tyg, mimo że bardzo dokładnie liczy kalorie. Zastanawiam się jak to jest możliwe by przy tak dużym deficycie nie chudnąc? Czy to znaczy ze można jeść tak mało i utrzymywać wagę? Jeśli tak to dlaczego anorektyczki chudną? Ona nie choruje na (z tego co jej wiadomo) na żadne schorzenia która mógłby utrudniać proces chudnięcia. Udało mi się przetłumaczyć jej ze to co robi nie jest właściwie i obiecała ze zacznie jeść więcej. Nie powiedziałam jej o tym, ale na prawdę dziwi mnie to ze w przeciągu miesiąca schudła tylko z 4 kg na takiej diecie.

Witam serdecznie,
Na początku koleżanka powinna obliczyć swoje dzienne zapotrzebowanie energetyczne uwzględniające aktywność fizyczną. Jest to możliwe dzięki analizatorom lub kalkulatorom dostępnym w internecie. Wynik wskazuje na czynną przemianę materii. Powinna dostarczać nieco mniej kcal niż organizm potrzebuje i w tym momencie zacznie zachodzić spalanie tkanki tłuszczowej. Nie redukuje sie diety zbyt mocno bo efekty mogą być odwrotne do zamierzonych. Stosując dietę bardzo niskokaloryczną zwalniamy przemianę materii a organizm przechodzi w ,,stan oszczędzania'' i przed obawą o utratę składników odżywczych zaczyna robić zapasy rezerwę w postaci tkanki tłuszczowej. Oprócz kaloryczności ważny jest także stosunek składników odżywczych. Dieta musi być pełnowartościowa i odpowiednio zbilansowana. Posiłki powinny być jedzone regularnie w odstępach około 3h. Kolację najlepiej zjadać około 3h przed snem.
Koleżanka musi zadbać o zdrową i odpowiednio zbilansowaną dietę, która dostarczy wszystkich składników odżywczych w odpowiednich proporcjach. Dieta powinna być dobrana indywidualnie i uwzględniać dzienne zapotrzebowanie energetyczne. Obecnie koleżanka głoduje a nie się odchudza!!

W razie dodatkowych pytań lub zainteresowania konsultacją zachęcam do kontaktu:
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
Dietetyk