Jak podkręcić bardziej metabolizm?

Dzień dobry. Od lutego 2014 roku podjąłem próbę odchudzenia. Ważyłem 115 kg przy 176 cm wzrostu. Mam 62 lata. Nie mam na razie żadnych dolegliwości zdrowotnych. W początku odchudzania do grudnia 2014 "straciłem "16 kg. Od tego czasu do dziś moja waga wzrosła o 2-3 kg i w żaden sposób nie mogę jej zmniejszyć. Mam ułożoną dietę przez dwu różnych dietetyków. Pozostała "opona" na brzuchu . Spożywam 1200 kcal dziennie w 5 posiłkach.Ćwiczę 3 razy w tyg. Czy mogę jeszcze coś z tym zrobić,żeby schudnąć.

Witam Pana,

Dieta jest zdecydowanie zbyt niskokaloryczna. 1200kcal dla mężczyzny przy aktywności fizycznej 3razy w tygodniu to stanowczo za mało kcal. Nie może Pan spożywać zbyt mało kcal i głodzić swojego organizmu bo w innym razie również może być przytrzymanie spadku wagi a nawet jej wzrost. Stosując dietę bardzo niskokaloryczną zwalniamy przemianę materii a organizm przechodzi w ,,stan oszczędzania'' i przed obawą o utratę składników odżywczych zaczyna robić zapasy rezerwę w postaci tkanki tłuszczowej. Obawiam się że u Pana właśnie tak się stało.
Proszę zadbać o zdrową i odpowiednio zbilansowaną dietę, która dostarczy wszystkich składników odżywczych w odpowiednich proporcjach. Dieta powinna być dobrana indywidualnie i uwzględniać Pana dzienne zapotrzebowanie energetyczne. Jeżeli miałby Pan problem z ustaleniem prawidłowego jadłospisu zachęcam do kontaktu:
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk

Przede wszystkim dieta redukcyjna nie jest dietą, którą nie podlega modyfikacjom. Na przestrzeni 10 miesięcy, wraz ze spadkiem masy ciała powinna być odpowiednio zmieniana. Z Pana opisu wynika, że dostarcza Pan za mało energii w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Pana podstawowa przemiana materii, czyli taka energia, która jest niezbędnym minimum do prawidłowego funkcjonowania organizmu, jest na poziomie ok. 1600kcal, poniżej tego nie powinien Pan schodzić. Zalecalibyśmy Panu dietę ok. 2000 kcal, zwiększając wartość kaloryczną stopniowo o ok. 200-300kcal co 2-4tyg (pamiętając o ćwiczeniach 3 razy w tygodniu). Pana organizm prawdopodobnie jest teraz w fazie alertu, stąd blokada. Przy pozostawieniu aktualnego programu żywieniowego za chwilę organizm sukcesywnie zacznie magazynować energię w postaci tkanki tłuszczowej. Jeżeli miałby Pan problemy z ułożeniem odpowiedniej diety, zachęcamy do wizyty u doświadczonego dietetyka, który przygotuję dla Pana terapię żywieniową i pomoże w jej realizacji.

Poradnia Dobry Dietetyk Toruń
tel. 887 433 444