Dlaczego lekarz nie widział ciąży na USG?

Witam , ostatnią miesiączkę miałam 13.08.2020 . Cykle mam długie 30-33 dni . Owulacja wypadała na 1.09.2020 tego dnia współżyłam tez z mężem . Miesiączkę powinnam dostać 17-18.09 . Zrobiłam test 20.09 był pozytywny . Czy to normalne ze dziś 29.09 ginekolog nie widziała prawie nic na usg ? Pokazała mi mała kropkę i powiedziała ze coś się tam dzieje . Pobrano mi tez dziś krew powtórzyć muszę za 48 godzin i później jeszcze trzecie pobranie krwi . Czy możliwe jest to ze ciąża jest po prostu jeszcze tak wczesna ze na usg jej dobrze nie widać ? Z moich obliczeń to jakiś 4 tydzień . Bardzo bym chciała aby wszystko było dobrze Dziękuje Bardzo za odpowiedz

Redakcja abcZdrowie

Witam,

długość Pani cyklu oraz termin ostatniej miesiączki wskazują raczej na nieco starszą ciążę, natomiast na tym etapie najważniejsze jest, by wykonać badanie na oznaczenie poziomu beta hCG w kolejnych kilku dniach – to pokaże przyrosty hormonu oraz faktyczny wiek ciąży. Dopiero wtedy będzie można domniemywać, czy ciąża prawidłowo się rozwija. Jeżeli poziom hormonu przekracza 1000 U/l, wówczas jest bardzo prawdopodobne, że warto powtórzyć USG. Być może przydatny będzie ten artykuł: https://parenting.pl/4-tydzien-ciazy.

W 4.-5. tygodniu ciąży podczas badania ultrasonograficznego widoczny jest tylko pęcherzyk ciążowy, zaś w 5.-6. tygodniu pojawia się w nim pęcherzyk żółtkowy, który jest swoistym magazynem z pożywieniem dla zarodka. Jeżeli ten jest zbyt mały, to nawet w 6. tygodniu ciąży może być niewidoczny. Dlatego też zaleca się, by pierwsze USG miało miejsce nie wcześniej niż w 6.-7. tygodniu ciąży. W przypadku gdy w 7. tygodniu ciąży zarodek nadal jest niewidoczny, wówczas konieczne jest badanie kontrolne po około 1-2 tygodniach i jest to USG decydujące. Proszę zapoznać się z odpowiedzią naszego eksperta na to pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dlaczego-na-badaniu-usg-nie-widac-zarodka.

Sądzę, że nie ma Pani powodu do obaw – jeżeli wyniki badania beta hCG wskażą prawidłowe przyrosty, to pozostaje tylko zachować cierpliwość w oczekiwaniu na kolejne badanie USG. O tempie przyrastania poziomu hormony we krwi w kolejnych tygodniach ciąży może Pani przeczytać pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/hcg.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.