Czy jest sens powtarzać badania poziomu bHCG?

Witam, 25.10 beta wyniosła 457. Po równo 48h 1858. Progesteron powyżej 28. Ostatnia miesiączka 14.09. Na usg lekarz jeszcze nic nie dostrzegł, powiedział tylko, że przyrost w porządku i mam wrócić za 2 tygodnie. Cykle mam dośc długie (31-35dc), owulacje zazwyczaj powyżej 20 dnia cyklu. Brak plamień, jedynie od czasu do czasu kłucie w podbrzuszu, tkliwe piersi. Martwię się, że lekarz nie wykrył jeszcze pęcherzyka na tym usg. Czy jest sens powtarzać betę po niemal tygodniu od sprawdzania przyrostu? Czy pozwoli to określić czy wszystko w porządku?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

na początku ciąży można monitorować stężenie beta-HCG stosunkowo często. Regularne przyrosty tego hormonu to dobry znak świadczący o prawidłowym rozwoju ciąży.

Najczęściej pęcherzyk ciążowy można uwidocznić podczas USG dopochwowego w 4-5 tygodniu ciąży. Choć w momencie pisania do nas tego pytania teoretycznie była Pani w okolicach 5. tygodnia ciąży (jeśli weźmiemy pod uwagę termin ostatniej miesiączki), to z uwagi na długie cykle i późne owulacje ciąża może być młodsza.

Najlepiej więc poczekać dwa tygodnie, tak jak zasugerował lekarz i wówczas ponownie udać się do ginekologa. Podczas kolejnego spotkania pęcherzyk powinien być już widoczny.

Pomocne mogą okazać się odpowiedzi na podobne pytania naszych użytkowników: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/niewidoczny-pecherzyk-ciazowy-a-ciaza-pozamaciczna, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/beta-hcg-198-a-niewidoczny-pecherzyk-ciazowy, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/niewidoczny-pecherzyk-ciazowy-a-poronienie-lub-ciaza-pozamaciczna.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.