Dlaczego mam ból podbrzusza w 31 tygodniu ciąży?

Witam, jestem w 31 tygodniu ciazy i od jakiegoś czasu bardzo boli mnie w podbrzuszu przy chodzeniu, jak tylko usiądę ból mija, ale przy chodzeniu jest bardzo uciążliwy. Jestem obecnie w Wielkiej Brytanii gdzie lekarze nie podchodzą do tego zbyt poważnie, tutaj nie ma nawet wizyty z ginekolgiem. Po prywatej wizycie usg powiedziano mi ze dziecko ma główkę na dole i od tego mam taki ból. Czy to moze być prawda?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

bóle podbrzusza w ciąży są zawsze niepokojące dla matki, jednak badanie ginekologiczne oraz USG jest w stanie wykryć ewentualne zagrożenia – jeżeli lekarz nie widzi żadnych nieprawidłowości, to sądzę, że nie ma Pani powodu do obaw.

Niestety, im starsza ciąża, tym więcej dolegliwości bólowych, w obrębie m.in. brzucha, spowodowanych rozciąganiem macicy czy uciskiem płodu na narządy wewnętrzne. Dodatkowo dokuczliwe są bóle więzadeł (wpływ relaksyny działającej na więzadła rozluźniająco) oraz skurcze Braxtona-Hicksa. Jeżeli jednak te dolegliwości ustępują podczas odpoczynku, to prawdopodobieństwo, że dzieje się coś niepokojącego, jest niewielkie. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/kiedy-bol-brzucha-w-ciazy-jest-niebezpieczny.

Natomiast położenie płodu również może wpływać na odczuwanie pewnych dolegliwości – gdy główka uciska pęcherz moczowy i jego okolice. Niestety nie sposób powiedzieć więcej bez badania, zatem w tej kwestii warto zaufać lekarzowi, który mógł dokonać oceny Pani stanu na podstawie USG. Jeśli jednak źle się Pani czuje, a dolegliwości nasilają się, warto ponownie skierować swe kroki do lekarza, by mieć całkowitą pewność, że ciąża rozwija się prawidłowo.

Być może przydatny okaże się również ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/ruchy-plodu-w-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.