Dlaczego mam natrętne myśli i kołatanie serca?

Witam, mam 18 lat i od ponad roku zmagam się z poważnymi problemami zdrowotnymi. Zaczęło się po prostu pewnego dnia, nie mogłam wtedy zasnąć, ponieważ gdy zasypiałam, serce zaczynało mi kołotać, przez co się wybudzałam. Trwało to kilka dni, następnie przeszło. Powróciło po dwóch, trzech miesiącach z potrójną siłą. Nie mogłam w ogóle spać, wiecznie płakałam, mój dzień składał się jedynie z myślenia o tym czy dziś zasnę czy nie. Potrafiłam kłaść się spać o 24 a zasypiać o 6 rano lub nie zasypiać wcale. Po jakimś czasie do tego dołączyło wrażenie, które ciężko mi opisać. Miałam wrażenie, że wszystko jest "daleko ode mnie", że jestem obserwatorem swojego życia, że to, co mnie otacza, nie jest prawdziwe. Miałam wciąż natrętne myśli. Byłam u lekarza psychiatry, dostałam leki (escitalopram actavis oraz hydroksyzynę). Było mi po nich delikatnie lepiej, jednak nadal nie mogłam spać. Po pewnym czasie objawy ustąpiły a ja byłam z tego powodu bardzo zadowolona. Niestety moje szczęście nie trwało długo. Około września objawy znów zaczęły się pojawiać. Uczucie derealizacji, natrętne myśli, które toczą się w kółko i w kółko w głowie, okropna bezsenność. To wszystko nie daje mi żyć. Błagam o pomoc!

Witam Panią,

Zaburzenia snu najczęściej mają podłoże psychologiczne.

Do najczęstszych przyczyn bezsenności należą stres,

przeżywane emocje, przykre doświadczenia z przeszłości,

depresja, zaburzenia nerwicowe, stany lękowe, praca przy komputerze,

nadmierne korzystanie ze smartfona i wiele innych.

Depersonalizacja i derealizacja to zaburzenia dysocjacyjne,

które wyzwalają się w okresach bardzo dużego stresu, niechcianych

emocji, traumatycznych wydarzeń i / lub pod wpływem silnych lęków.

Bardzo często współwystępuje również z zaburzeniami lękowymi,

zaburzeniem obsesyjno-kompulsywnym, w napadach paniki

a także po traumatycznych przeżyciach w dzieciństwie.

Przyczyną może być też alkohol czy narkotyki.

Najczęściej stany derealizacji i depersonalizacji zdarzają się

w szczególnie obciążających sytuacjach lękowych.

Umysł, broniąc się przed poczuciem zagrożenia, powoduje odcięcie

od otaczającej rzeczywistości całkowicie zniekształcając jej odbiór.

Opisane przez Panią objawy mogą wskazywać na zaburzenia lękowe.

Jednak rzetelną diagnozę można postawić tylko podczas osobistej

konsultacji, po wnikliwym wywiadzie i zbadaniu okoliczności,

które doprowadziły do opisanych przez Panią zaburzeń.

Żeby Pani pomóc, należy wnikliwie przyjrzeć się różnym

sytuacjom i wydarzeniom na przestrzeni Pani życia, które doprowadziły

do opisanych zaburzeń i na tej podstawie opracować właściwą

metodę terapii.

Zachęcam Panią do podjęcia odpowiednio dopasowanej psychoterapii.

Terapeuta pomoże Pani uporać się z zaburzeniami snu, a także z objawami

i przyczynami derealizacji oraz jej konsekwencjami, dzięki czemu

odzyska Pani spokój, równowagę wewnętrzną i radość życia.

Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,

to zapraszam do kontaktu.

Istnieje możliwość konsultacji online,

np. za pośrednictwem komunikatora Skype.

Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,

psycholog,

e-mail: psycholog24x@gmail.com

tel. 505 075 298,

https://psycholog24online.pl/