Dlaczego mam problem z wypróżnianiem i oddawaniem gazów?

Witam. Mam takie może śmieszne pytanie ale mam nerwicę i strasznie panikuje. A mianowicie. Czasami mam problem z wypróżnieniem i oddawaniem gazów jakby chciało wyjść ale staje na końcu jelita i się cofa, dlatego czasami pomagam sobie parciem. Czy takie parcie podczas oddawania stolca lub oddawaniem gazów może wywołać jakieś konsekwencje np. pęknięcie żyły w głowie itp. bo jednak człowiek się napina. Proszę o odpowiedź bo czasami mam jakby bóle głowy, bóle w skroniach, zawroty głowy i teraz nie wiem czy to od tego parcia czy to tylko ze strachu o konsekwencje. Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nadmiernie wymuszone parcie podczas defekacji faktycznie nie pozostaje obojętne dla zdrowia, podobnie jak zaparcia, które Panu dokuczają.

Zagrożenia te jednak związane są ściśle z końcowym odcinkiem układu pokarmowego. Częste problemy z wypróżnieniem oraz mocne parcie w trakcie defekacji są najczęstszą przyczyną wystąpienia choroby hemoroidalnej. Poza tym u mężczyzn mogą prowadzić do powstania przepukliny pachwinowej, a także są jednym z czynników predestynujących do wypadania odbytnicy.

Proszę zapoznać się z naszymi artykułami, być może będą przydatne: https://portal.abczdrowie.pl/porady-jak-uniknac-hemoroidow oraz https://portal.abczdrowie.pl/objawy-przepukliny-pachwinowej-charakterystyka-objawy-diagnoza-leczenie.

Stąd też Pańskie obawy są uzasadnione, choć nie w takiej mierze, jak Pan sądzi. Jeżeli bóle głowy pojawiają się bezpośrednio po nadmiernym wysiłku, to dobrze byłoby wykonać TK głowy, by wyeliminować np. tętniaka mózgu. Niemniej przede wszystkim powinien Pan zwrócić się do lekarza w celu ustalenia metody postępowania z przewlekłymi zaparciami.

Najczęstsze przyczyny zaparć to siedzący tryb życia, nieprawidłowa dieta i brak aktywności fizycznej, a także nieprawidłowa ilość płynów przyjmowanych w ciągu doby.

Więcej na temat zaparć i profilaktyki tego problemu w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/jak-zapobiegac-wzdeciom-i-zaparciom.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.