Dlaczego mam taką ciepłotę ciała?

Witam, mam 27 lat i od lutego obserwuje u siebie temp z zakresie 36.8-37.0 . Z początku myślałam, że było to spowodowane owulacją i czasem "przed okresem", kiedy temp może skoczyć do góry. Po pierwszej miesiączce od zauważenia skoku, temperatura wróciła do 36.6. Jednak od 2 miesięcy prawie notorycznie utrzymuje się na poziomie 36.8-37.0, czy to przed okresem, w czasie okresu, czy po. Ciąża jest wykluczona w 100%. Wykluczyłam również fakt, że taką temp mogę mieć od zawsze. Od paru miesięcy czuje ciepło w okolicy oczu/czoła. Wyniki krwi miałam robione w lutym/marcu i były w normie, tak samo jak tarczyca. Jedynie stwierdzono u mnie przewlekłe zapalenie żołądka i refluks, który póki co ustąpił i czasami daje lekkie objawy. Niestety obecna sytuacja trochę wyklucza udanie się do lekarza, a ta ciepłota zaczyna mnie niepokoić. Nie wiem już co myśleć i co zrobić. Proszę o pomoc. Choć najmniejszą.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Pani temperatura ciała mieści się w granicach normy i naprawdę trudno ocenić, czy może być związana z jakimiś nieprawidłowościami. Żeby to ocenić, warto ją monitorować przez kilka miesięcy, dokonując pomiaru tym samym termometrem, o tej samej godzinie i w tym samym punkcie na ciele. Prawidłowa temperatura ciała może oscylować pomiędzy 36,5 a 37,1 stopniami Celsjusza. Dopiero temperatura 37,1-38 stopni Celsjusza to stan podgorączkowy i wówczas należy szukać przyczyny tego objawu. Więcej na ten temat w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/stan-podgoraczkowy-przyczyny-leczenie.

W Pani przypadku przyczyną nieznacznie podniesionej temperatury ciała może być stan zapalny żołądka. Inne możliwe przyczyny to infekcje wirusowe, bakteryjne, a także nowotwory, zaburzenia hormonalne, czasem stres lub wysiłek fizyczny. Sądzę, że w pierwszej kolejności powinna Pani zadbać o układ trawienny – wyleczyć nieżyt żołądka oraz refluks. Jak sama Pani wspomina, wyniki morfologii ma Pani w normie, podobnie jak wyniki tarczycy, zatem trudno wskazać inną przyczynę zwiększonej ciepłoty ciała. W tej sytuacji warto zapisać się na wizytę u gastroenterologa, który zleci odpowiednie leczenie i ewentualnie dalszą diagnostykę. Najczęściej konieczne jest wykonanie gastroskopii, która pozwala na ocenę śluzówki żołądka. Dodatkowo warto zrobić badania na obecność Helicobacter pylori, gdyż to właśnie ta bakteria często bywa przyczyną zapaleń i owrzodzeń żołądka. Być może ten artykuł będzie pomocny, proszę się z nim zapoznać: https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-zoladka-i-dwunastnicy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.