Dlaczego mam taki zapach okolic intymnych w ciąży?

Witam, Otóż, od początku ciąży zauważam u siebie zmieniony zapach na dole, który najmocniej odczuwalny jest po nocy. Ciężko jest nawet go określić, bo ani nie jest typowo cebulowy, ani rybi, dlatego sama już nie wiem, czy to może być jakaś infekcja. Ale dwukrotnie brałam pigułki, raz na infekcje bakteryjną w drugim miesiącu ciąży, oraz w siódmym - na infekcje grzybiczą, ale ani razu nie miałam wymazu, bo lekarz stwierdził, że nie ma takiej potrzeby. Dzisiaj również byłam na wizycie (36 tydz. ciąży) i powiedziałam, że zapach nadal się utrzymuje, do tego doszło pieczenie po oddaniu moczu ( nie zawsze występuje, ale się zdarza), podobnie jest ze swędzeniem ( również pojawia się raz na jakiś czas ;posiew z moczu ujemny, wiec tam nic się nie dzieje.) Lekarz po śluzu stwierdził, że nie widzi tu żadnej infekcji, i żeby podmywać się jedynie tantum Rosa, i zaaplikować sobie kwas mlekowy dopochwowo ( pH w pochwie zmienione na prawie 6, gdyż w domu robiłam test paskowy i wyszła taka liczba.) Ponownie pytałam o wymaz, ale Pan doktor stwierdził, że nie ma takiej potrzeby. Czy powinnam udać się do innego lekarza, celem sprawdzenia czy na pewno wszystko jest w porządku i zrobić wymaz, czy zaufać lekarzowi w takiej sytuacji? Jestem już przy końcówce ciąży, a czytałam, że jeśli jest tam jakaś bakteria, nie leczona może zaszkodzić maluszkowi w trakcie porodu i trochę się martwię...Stąd pytanie do Pani, czy warto coś z tym robić, i poszukać dodatkowego lekarza, czy zaufać swojemu? Dodatkowo dodam, że w trakcie ciąży wyszła mi niedoczynność tarczycy ( Hashimoto) i biorę lek euthyrox 125. Czy on też może mieć jakiś wpływ na zapach z dróg rodnych? Pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

lek Euthyrox, który stosuje Pani na niedoczynność tarczycy nie powinien mieć wpływu na zapach okolic intymnych.

Jeśli cały czas odczuwa Pani nieprzyjemny zapach okolic intymnych, pieczenie po oddaniu moczu oraz swędzenie, to warto skonsultować te objawy z innym specjalistą, aby mieć pewność, że nie ma Pani infekcji bakteryjnej, która mogłaby być groźna podczas porodu.

Warto byłoby zrobić wymaz z pochwy. Zazwyczaj wykonuje się go między 35. a 37. tygodniem ciąży, a więc aktualnie jest idealny czas na to.

Pytania z podobnej tematyki umieszczamy poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/infekcja-drog-rodnych-w-8-miesiacu-ciazy,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wymaz-z-pochwy-w-18-tygodniu-ciazy,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wymaz-z-pochwy-robiony-w-35-tygodniu-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.