Dlaczego mam takie bóle brzucha po lewej stronie?

Dzień dobry, Od dłuższego czasu zmagam się z nawracającym bólem brzucha po lewej stronie, tuż nad biodrem. Epizody bólu trwają od kilkunastu minut od nawet kilku dni. Ból lekko nasila się przy przyciśnięciu lewego uda do brzucha. Ma charakter skurczowy, lekko piekący z wrażeniem ciała obcego w lewym dole biodrowym. Nie mam problemów z wypróżnianiem się, kształtem czy kolorem stolca. Brzuch jest miękki i niewrażliwy na doty. Dodatkowo, strasznie mi się "przelewa" i "burczy". Zauważyłem, że wraz z wystąpieniem bólu brzucha pojawia się lekki ból odcinka lędźwiowego kręgosłupa, tuż przy łączeniu z miednicą. Czasem ból powoduje problemy z wstawaniem z pozycji leżącej do siedzącej - staje się ostry i powstrzymuje przed wstaniem. Boli wtedy raczej po stronie pleców. Dodam, że mam zdiagnozowaną nerwicę

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Dziękuję za to, że zechciał Pan napisać. Współczuję zmagania się z opisywanymi przez Pana dolegliwościami, których przyczyny jeszcze nie ustalono, a z pewnością są dla Pana uciążliwe.

Niestety, zapewne jak Pan zdaje sobie sprawę, nie jesteśmy w stanie postawić diagnozy na podstawie wyłącznie opisu. Niezbędne będą konsultacje lekarskie oraz szczegółowa diagnostyka.

Charakter Pana dolegliwości, a zwłaszcza związek z przyjmowaną pozycją ciała, wskazuje na prawdopodobieństwo problemu z odcinkiem lędźwiowym kręgosłupa (np. na dyskopatię). Ostatecznej diagnozy może dokonać lekarz neurolog, w oparciu o tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny, stąd potrzebna jest konsultacja z powyższym specjalistą. Więcej na ten temat znajdzie Pan w tym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/dyskopatia.

Dolegliwości jelitowe ("przelewanie” i "burczenie") mogą być objawem tzw. zespołu jelita drażliwego (IBS), którego najczęstszymi przyczynami są dysbioza w jelitach oraz zaburzenia emocjonalne (przewlekły stres, nerwica). Leczenie polega przede wszystkim na zmianie stylu życia, lekkiej diecie z włączeniem probiotyków oraz pracy nad psychiką. Pomocne mogą być sprawdzone preparaty apteczne oraz suplementacja magnezem oraz witaminami z grupy B. Więcej na temat tego zaburzenia może Pan przeczytać tutaj: https://portal.abczdrowie.pl/zespol-jelita-drazliwego.

Jeśli jeszcze nie był Pan na wizycie u lekarza POZ i nie wykonał podstawowej diagnostyki oraz USG brzucha, to jest to niezbędne. Na koniec chcę zaznaczyć, że przewlekły stres i zaburzenia lękowe również mogą dawać liczne objawy i dolegliwości bólowe oraz zaostrzać przebieg schorzeń przewlekłych. Z tego powodu warto podjąć pracę na swoim stanem psychicznym (przy nerwicy kluczowa jest psychoterapia).

Pozdrawiam Pana serdecznie i życzę wszystkiego dobrego.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.