Dlaczego mam takie wzdęcia brzucha?

Witam, mam 21 lat od jakiegoś czasu (ok.rok) Męczy mnie wzdęty brzuch po zjedzeniu czegokolwiek, chyba mogę stwierdzić iż mam lekkie zatwardzenie ponieważ wypróżniam się góra 3x w tygodniu. Od 2 miesiące boli mnie podbrzusze, od kilku dni jest ono ciulowe boli nawet gdy śpię ponieważ budzę się rano i czuje ból, czasami odczuwam tez ból w okolicy żołądka. Badania ginekologiczne mam aktualne i wszystkie poprawne, usg brzucha robiłam miesiąc temu wszytko tez wyszło dobrze, wcześniej robiłam tez 2 usg i często chodzę do ginekologa. Mam aktualne badania krwi i moczu które wyszły dobrze. Stad moje pytanie co mi może dolegać? Czy mogę miec raka jelita? Mam już najgorsze myśli...ostatnio mam dużo stresu w życiu a niestety jestem osoba która wszytko strasznie przeżywa. Czy zrobić kolanoskopie w tak młodym wieku?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

uczucie pełnego brzucha i wzdęcia mogą mieć związek z nieregularnym, sporadycznym wypróżnianiem się – podczas gdy zdrowy człowiek powinien wypróżniać się 1-2 razy dziennie, to gdy do defekacji dochodzi 3 razy w tygodniu może to być przyczyną zalegania mas kałowych w jelitach. Stąd też kłujące bóle podbrzusza, która prawdopodobnie są bólem przepełnionych jelit.

Raczej te objawy nie wskazują na raka jelita grubego – dotyka on częściej mężczyzn, po 45.-50. roku życia, w grupie ryzyka są również osoby obciążone genetycznie oraz te, które nieprawidłowo się odżywiają (choć są to lata zaniedbań i tzw. śmieciowego jedzenia). Rak jelita grubego długo nie daje żadnych objawów, później natomiast przebieg choroby jest raczej bardziej gwałtowny. Jeżeli wyniki badań krwi są w normie, to może Pani wykonać badanie kału na obecność krwi utajonej – raczej wskazań do kolonoskopii na tę chwilę nie ma. O raku jelita grubego, czynnikach ryzyka i badaniach może Pani przeczytać pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/rak-jelita-grubego.

Proszę zwrócić uwagę na swoją dietę i spróbować usprawnić funkcjonowanie jelit. Najważniejsze zasady wspierania zdrowia jelit to: wypijanie odpowiedniej ilości płynów, dieta wysokobłonnikowa, ograniczenie spożycia produktów przetworzonych, cukru, dań smażonych i ciężkostrawnych. Do tego proszę włączyć ruch i dodatkowo probiotyk – poprawi funkcjonowanie jelit. Ważne jest poprawienie rytmu wypróżnień, by sprawdzić czy problem ustępuje, gdy mija problem zaparć. Zachęcam do lektury tego materiału: https://portal.abczdrowie.pl/metody-na-zaparcia.

Jeżeli to nie przyniesie efektu, to proszę skonsultować się z internistą – może zadecydować o skierowaniu Pani do gastroenterologa.

Być może zainteresuje Panią także ta infografika: https://portal.abczdrowie.pl/11-objawow-powaznych-chorob-jelita-grubego-nie-lekcewaz-tych-objawow.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.