Dlaczego mam te ciągłe bóle głowy i wzrost wagi?

Witam, mam następujący problem. Od pewnego czasu borykam się z permanentnym bólem głowy, sennością oraz zwiększeniem masy ciała ( 8 kg) w ciągu kilku miesiecy bez zmiany stylu życia. Udałam się do lekarza, zostały zlecone badania, gdyż lekarz podejrzewał anemię. Okazało się, ze owszem poziom czerwony j krwinek jest obniżony (ferrytyna, wit. D i kwas foliowy - w normie ) ale żelazo w duzym nadmiarze ( prawie 300) lekarz zlecił mi usg( wszystko jest w porzadku ) ograniczyć produkty bogate w żelazo i tyle. Do jakiego specjalisty powinnam się udać z takim problemem ? Jestem osoba w wieku 30 lat, przez ciągły ból głowy i zmęczenie coraz trudniej jest mi poradzić sobie z codziennymi sprawami….

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Opisane przez Panią dolegliwości mogą świadczyć o chorobach związanych z tarczycą, a mianowicie o przewlekłym schorzeniu, jakim jest choroba Hashimoto z towarzyszącą niedoczynnością tarczycy.

Ta choroba autoimmunologiczna dotyczy częściej kobiet niż mężczyzn i jest to coraz częściej diagnozowana. Niedoczynność tarczycy może wynikać z niedoborów hormonów tego gruczołu, a do głównych objawów można zaliczyć: zmęczenie, senność, osłabienie, ciągłe uczucie zimna, nieregularne miesiączki, zwiększenie masy ciała, suchość skóry, wypadanie włosów oraz częste zaparcia.

Proponujemy w Pani wypadku skonsultować się z lekarzem rodzinnym bądź endokrynologiem. Specjalista skieruje Panią na badania diagnostyczne potwierdzające lub wykluczające opisaną chorobę. W przypadku występowania tego schorzenia zostaną przepisane Pani syntetyczne hormony tarczycy i zalecona właściwa dieta.

Pomocne tu będą takie badania jak: USG tarczycy, badanie poziomu TSH, FT3, FT4 oraz przeciwciał przeciwtarczycowych: Anty- TPO oraz Anty-Tg.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://parenting.pl/zapaleniu-tarczycy-hashimoto

https://portal.abczdrowie.pl/choroba-hashimoto

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.