Dlaczego mam te siniaki na skórze?

Mam skłonności do siniaków na rękach i nogach . Kardiolog i flebolog nie widzą problemu . Niestety problem powtarza się . Nie biorę leków typu aspiryna co sugerował jeden z lekarzy . . Proszę o pomoc

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niektórzy ludzie wykazują zwiększoną podatność na występowanie siniaków. Taka przypadłość może być związana z wrodzoną kruchością naczyń krwionośnych, która często wynika z uwarunkowań genetycznych, ale to nie wszystko.

Jak wspomniał Pani jeden z lekarzy skłonność do pojawiania się siniaków może wynikać również z przyjmowanych leków – niektórych środków przeciwbólowych, hormonów steroidowych czy też leków przeciwzakrzepowych.

Osoby, u których występują niedobory witamin także częściej narzekają na siniaki. Są to głównie niedobory witaminy K, witaminy C oraz witaminy B3. Warto więc zadbać o zróżnicowaną i wartościową dietę oraz ewentualną suplementację.

Ponadto znaczenie mają również hormony płciowe, dlatego rozchwiana gospodarka hormonalna może objawiać się właśnie w ten sposób. Inne możliwe przyczyny to: anemia, choroby trzustki, niewydolność nerek, niedoczynność tarczycy czy choroby wątroby. Dobrze by było więc udać się do lekarza ogólnego, aby sprawdzić swój stan zdrowia.

Więcej na ten temat przeczytać można w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/siniec.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.