Dlaczego mam to zaleganie w obrębie gardła?

Dzień Dobry, Ostatnio miałem niewielki problem z oddychaniem, który jednak przeminął zostawiając po sobie jedynie uczucie zalegania czegoś w gardle. Przyłapałem się jednak na tym, iż ostatnio spontanicznie wciągam brzuch w czasie wdechu,a wypinam w czasie wydechu. Nie jest to chyba normalna kolej rzeczy, ale czy w przypadku gdy pojawia się to tylko co jakiś czas mam powód do niepokoju?
MĘŻCZYZNA, 23 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Szanowny Panie,

Dolegliwość, którą Pan opisuje jest faktycznie nietypowa, ale może dotyczyć zarówno kobiet, jak i mężczyzn w każdej grupie wiekowej.

Aby odnaleźć przyczynę wspomnianych objawów należałoby skontaktować się z lekarzem rodzinnym, który zdecyduje o dalszym postępowaniu, czyli diagnostyce oraz leczeniu. Trudno jest nam jednoznacznie odpowiedzieć na Pana pytanie, zwłaszcza bez przeprowadzenia wywiadu oraz odpowiednich badań.

Właściwa technika oddychania polega na wdychaniu powietrza nosem, a wydychaniu ustami. W czasie wdechu powinno się używać mięśni brzucha i przepony, spychając przy tym powietrze niżej do płuc. Następnie należałoby zatrzymać powietrze na 5 sekund i powolnie wydychać go z ust, rozluźniając przy tym brzuch. Warto by zaznaczyć, że wykonywanie prawidłowych wdechów i wydechów przywraca spokój i zmniejsza napięcie stresowe. Istnieje przypuszczenie, że dotychczasowe Pana dolegliwości mogłyby mieć podłoże psychosomatyczne. Jednakże, żeby potwierdzić taką ewentualność lub wykluczyć należałoby wykonać pewne badania.

Uczucie zalegania w gardle może mieć wiele przyczyn, jednak często to zjawisko występuje na tle nerwowym przy większym oddziaływaniu czynników stresowych oraz różnego rodzaju nerwicach. W przypadku chorób somatycznych można by wziąć pod uwagę chorobę refluksową lub spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła, wynikającej z infekcji dróg oddechowych.

Na pewno nie zaszkodziłoby wykonać podstawowe badania krwi, takie jak: pełna morfologia, CRP, określenie poziomu glukozy, prób wątrobowych oraz kreatyniny w surowicy krwi, a także badanie obrazowe rtg klatki piersiowej.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/masz-zadyszke-to-moze-byc-objaw-powaznej-choroby

https://portal.abczdrowie.pl/kapnometria

https://portal.abczdrowie.pl/refluks-zoladkowo-przelykowy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty