Dlaczego moje dziecko nadmiernie się ślini?

Dzień dobry. Mój synek 3.5 roku, od roku diagnoza autyzmu. Odkąd pamiętam nadmiernie się slinil. Cały czas musi chodzić z apaszka, żeby nie moczyl koszulek. Nie mam pojęcia dlaczego tak się dzieje.Mial obniżone napięcie miesniowe, chodzimy na terapię SI, jest nadwrazliwy na dotyk. Kilka tyg po urodzeniu miał podcinane wedzidelko. W nosku wydaje mi się, że coś mu rośnie ale w obecnej sytuacji z koronowirusem nie mam jak iść do laryngologa. Co może być przyczyną slinienia ? Jakby wydzielal jej za dużo i nie nadazal z połykaniem. Dodam jeszcze, że często łapie katar i ciągnie się tygodniami. Będę wdzięczna za poradę

Dzień dobry.

Problem nadmiernego ślinienia się może wynikać z obniżonego napięcia mięśniowego, nadwrażliwości / niewrażliwości w sferze ustno-twarzowej. Jedną w przyczyn może być także skrócone wędzidełko języka. Pisze Pani, że Synek miał podcinane wędzidełko kilka tygodni po urodzeniu, jednakże nie zawsze takie podcięcie jest wystarczające i trzeba dokonać zabiegu po raz kolejny. Ważne jest, by dziecko ocenił logopeda specjalizujący się w terapii małych dzieci oraz alergolog (niepokojące są częste katary), jak również laryngolog.

Z wyrazami szacunku. Anna Tońska-Szyfelbein, neurologopeda, logopeda wczesnej interwencji, pedagog terapeuta, terapeuta dzieci ze spektrum autyzmu http://www.logo-ped.gda.pl