Dlaczego muszę brać głębokie oddechy?

Dlaczego co kilka minut muszę brać głęboki oddech? Jestem przeziębiona już około 2 tygodnie. Nie miałam gorączki, męczył mnie suchy kaszel, na tyle uporczywy, że aż piekła mnie później klatka piersiowa. Inhalowałam się Nebbudem. Brałam syropy przeciwkaszlowe. Często kichałam i czułam, że mam obrzęknięte błony śluzowe nosa. Nadal mówię innym głosem, ale nie czuję, żeby aż tak były obrzęknięte błony śluzowe. Od kilku dni jest poprawa, kaszel nie jest tak męczący, ale za to teraz, raz na jakiś czas, muszę głęboko wciągać powietrze, bo czuję jakbym była niedotleniona. Dlaczego tak jest? Czy muszę się tym martwić, czy po prostu tak może być, po tym męczącym suchym kaszlu? Dodam, że tydzień wcześniej byłam u lekarza i oskrzela i płuca były czyste.

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Przykro nam, że odczuwa Pani takie dolegliwości związane z układem oddechowym. Brak prawidłowego oddychania może nieść ze sobą wiele negatywnych następstw, poprzez niewłaściwe dotlenienie, jak i spadek komfortu fizycznego i psychicznego.

Opisane objawy mogą wskazywać nie wiele przyczyn, zarówno związanych z ostatnią infekcją, jak i czynnikami stresogennymi.

Istnieje pewne przypuszczenie, że ostatnia infekcja dróg oddechowych mogła nasilić odczuwane dolegliwości. Problemy z oddechem i złapaniem głębszego oddechu mogą wynikać ze stanów zapalnych oskrzeli, czy płuc. Jednakże, jeśli lekarz wykluczył to na wizycie, prawdopodobnie nie to byłoby przyczyną takiego stanu. Możliwe, że po przebytej infekcji rozwinęła się pewna nadreaktywność i mogło dojść do nasilenia takiej reakcji oddechowej.

Jeżeli problemy z pełnym oddychaniem nie wynikają z przyczyn somatycznych, można by przypuszczać, że ma to związek z podłożem psychogennym i czynnikami emocjonalnymi. Prawdopodobnie, długotrwałe sytuacje stresowe i nasilający się lęk mogły spowodować odczuwanie takich objawów.

Zalecamy wizytę u lekarza internisty lub pulmonologa, aby pomógł ustalić dokładną przyczynę takiej dolegliwości. Ze względu na odległość, ciężko jest określić źródło Pani problemu. Specjalista może zdecydować o dalszej diagnostyce, między innymi o wykonaniu zdjęcia obrazowego klatki piersiowej oraz spirometrii, aby uzyskać pełniejszy obraz Pani stanu zdrowia.

Życzymy szybkiego powrotu do zdrowia.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/problemy-z-oddychaniem-przyczyny-objawy-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/trudnosci-w-oddychaniu

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.