Dlaczego na skórze pojawia się dużo rozstępów?

Mam 20 lat i od dłuższego czasu pojawiają mi się rozstępy, jest ich mnóstwo, są na pośladkach, udach, na odcinku lędźwiowym, przy kolanach, na łydkach. Nie jestem osobą otyłą a od 2 tygodni stosuje dietę, nie uprawiam sportu więc mięśnie mi się nie rozrastają a jednak rozstępów z dnia na dzień powstaje coraz więcej, stąd moje pytania: co może być przyczyną? (dodam, że często wieczorami lub np po wycieczkach pieszo bardzo bolą mnie stopy i puchną, tak samo po kąpieli/prysznicu w ciepłej wodzie)
KOBIETA, 20 LAT 12 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

istnieje wiele przyczyn pojawiania się rozstępów. Może to być zarówno skutek szybkiego rozrostu masy mięśniowej lub efekt uboczny odchudzania. Powodem może być również stres, zbyt mała aktywność fizyczna, nieprawidłowa dieta oraz zażywane leki.

Na pojawianie się rozstępów wpływać mogą również zaburzenia hormonalne, choroby przewlekłe, a także predyspozycje genetyczne. Warto więc sprawdzić swój ogólny stan zdrowia, aby wyeliminować ewentualne jednostki chorobowe. Ponadto trzeba zmodyfikować dietę, by stała się bardziej zbilansowana oraz wypijać większą ilość wody.

Więcej przyczyn opisaliśmy w tekście poniżej:

https://uroda.abczdrowie.pl/przyczyny-rozstepow.

Sposoby zwalczania rozstępów zostały natomiast opisane w artykule, który znajduje się pod adresem:

https://portal.abczdrowie.pl/rozstepy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.