Co mogę zrobić z tymi rozstępami?

Dzień dobry. Mam 27 lat i właśnie zauważyłam, ze pojawiły mi się nowe rozstępy (kilka pod pachami) i jeden na brzuchu, mimo, ze nie przytyłam ani nie schudłam. Nie byłam ani nie jestem tez w ciąży. Czego to może być kwestia? Co robić? Boje się, ze jak tak dalej będzie to będą pojawiać się znikąd... dodam, ze mam rozstępy na ciele jako pamiątkę z okresu dojrzewania, ale to było normą. Co się dzieje teraz, ze pojawiają się znikąd skoro waga stoi w miejscu? Proszę o pomoc. I doradzanie co mogę kupić - zabiegi laserowe odpadają, gdyż są dość drogie. Rośzstępy są świeże i czerwone.

Wspominane przez Panią zabiegi laserowo odznaczają się największą skutecznością przy tego typu problemach i żadne inne działania nie dadzą podobnych rezultatów.

Natomiast, to co może Pani zrobić w warunkach domowych to peelingować, masować natłuszczać ten obszar.

Pozdrawiam,

dr Katarzyna Mudel

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

rozstępy to bardzo powszechny problem, który dotyka wiele kobiet, w każdym wieku. Wspomniała Pani, że rozstępy pojawiają się, mimo utrzymującej się wagi, dlatego w tym przypadku za ich powstanie mogą być odpowiedzialne czynniki hormonalne. Nadmierna ilość hormonów, do których zalicza się m.in. kortyzol, nazywany hormonem stresu, może negatywnie wpływać na włókna kolagenowe i elastynę. Również osoby, które cierpią na choroby o podłożu endokrynologicznym związane z nadmiernym wytwarzaniem naturalnych glikokortykosteroidów są bardziej podatne na powstawanie rozstępów. Rozstępy mogą również powstawać pod wpływem urazów mechanicznych.

Oczywiście istnieje wiele sposobów, które mogą zmniejszyć widoczność rozstępów. Przede wszystkim warto zadbać o odpowiednią pielęgnację ciała. Na rynku jest dostępnych wiele kosmetyków, które pomagają w walce z rozstępami. Warto również wzbogacić dietę o takie składniki jak cynk, krzem, magnes, witaminy z grupy B oraz K, A, C oraz E. Cynk znajdzie Pani głównie w orzechach, owocach morza, czy pestkach dyni. Krzem pozwala skutecznie zwalczyć czerwone rozstępy oraz pozytywnie wpływa na poziom nawilżenia skóry. Proszę również pamiętać, że dobrym sposobem, żeby zapobiec pojawieniu się nowych rozstępów są regularne ćwiczenia, które wzmacniają mięśnie i sprawiają, że skóra staje się bardziej elastyczna.

Więcej na temat najskuteczniejszych domowych sposobów na rozstępy przeczyta Pani w artykule dostępnym na stronie:

https://uroda.abczdrowie.pl/domowe-sposoby-na-rozstepy

Zachęcamy również do zapoznania się z odpowiedziami ekspertów na podobne pytania:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/sposoby-na-rozstepy

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-naturalnymi-sposobami-splycic-rozstepy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.