Co może znaczyć swędzenie skóry na wysokości bioder i brzucha?

Witam. Jestem kobietą, mam 50 lat od jakiegoś czasu swędzi mnie skóra na wysokości bioder i brzucha. Nie mam wysypki. W ostatnim czasie trochę przytyłam.

Redakcja abcZdrowie

Witam, trudno powiedzieć, co może oznaczać swędząca skóra, skoro innych objawów Pani nie ma. Jedyną podpowiedzią może być wzrost wagi. Co prawda nie napisała Pani, jak dużo Pani przytyła, ale zdarza się, że skóra swędzi, gdy ulega rozciągnięciu. Często obserwują to zjawisko ciężarne – ich brzuch rośnie w gwałtownym tempie, skóra ulega rozciągnięciu w znacznym stopniu i w efekcie pojawiają się swędzące zmiany – rozstępy. Powstają one z powodu nadmiernego rozciągnięcia włókien kolagenowych, które wskutek uszkodzenia produkowane są w nadmiarze przez skórę aż do powstania widocznych blizn, czyli właśnie rozstępów. Aby zniwelować swędzenie skóry w tym wypadku, należy przede wszystkim zadbać o jej nawilżenie oraz ujędrnienie. W dalszej kolejności – warto wprowadzić do codziennych nawyków aktywność fizyczną oraz zadbać o nawilżenie skóry od wewnątrz przez dostarczanie jej większej ilości wody. Do pielęgnacji skóry przydatne będą olejki lub balsamy dedykowane kobietom w ciąży – łagodny skład oraz działanie przeciwrozstępowe mogą przynieść dobre efekty. Jeśli rozstępy są już widoczne, można także posiłkować się domowymi sposobami na naturalne kosmetyki. Kilka receptur znajdzie Pani w naszym artykule: https://uroda.abczdrowie.pl/domowe-sposoby-na-rozstepy. Jeśli dolegliwości nie ustąpią – nasilą się lub będą im towarzyszyć inne objawy, proszę skontaktować się z lekarzem – internistą lub dermatologiem. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.