Dlaczego nie mogę dogadać się z dzieckiem?

Witam, mam córkę na 9 lat. Ostatnio trudno się nam dogadać. Wydaje mi się że przesadnie chce zwracać na siebie uwagę. NP kiedy muszę ją zabrać na zakupy lub mam jakieś załatwienia to zaczyna marudzić że bolą ją nogi, głowa, brzuch itp albo przy ludziach że jest głodna itd. Albo jak się troszkę uderzy to wyolbrzymia, że strasznie ją to boli ale to wręcz widać że na siłę to robi. Jak z takim czymś sobie poradzić? Bo to staje się już męczące a nawet czasem żenujące...

Witam Panią,
Opisała Pani szereg zachowań, które wskazują, że dziecko istotnie próbuje zwrócić na siebie Pani uwagę. Przyczyn może być wiele. Proszę rozważyć czy w ostatnim czasie wydarzyło się w Waszym życiu coś, co mogło spowodować, że córka ma poczucie, że stała się niej ważna. Czasem to narodziny drugiego dziecka, zmiana w relacji małżeńskiej/partnerskiej (rozstanie), rozpoczęcie pracy przez rodzica itp. Wówczas zachowania dziecka, jakie Pani opisuje, są próbą poradzenia sobie ze zmianą.
Ponieważ córka jest w wieku szkolnym, zmiana w zachowaniu może być spowodowana sytuacją szkolną, jakąś trudnością, z którą nie może sobie poradzić. W tej sytuacji warto porozmawiać z wychowawczynią czy pedagogiem, być może jest coś, co zwróciło też ich uwagę.
Z drugiej strony dzieci w wieku córki zaczynają już manifestować potrzebę autonomii, chcą być decyzyjne i niezależne, powodując nieprzyjemne sytuacje w relacji z rodzicem i za wszelką cenę domagając się uznania swoich praw i dążeń. Dzieci uczą się przez naśladownictwo, obserwując zachowania innych. Dlatego proszę zwrócić uwagę, jakie programy telewizyjne ogląda córka, czy przypadkiem nie są one źródłem i wzorem zachowań.
Proszę pomyśleć, w jaki sposób do tej pory reagowała Pani na podobne zachowania córki. Być może odkryje Pani jakiś schemat swojej reakcji, który warto zmienić (np. skoro nie chce iść do sklepu, zgadzam się aby została, pod warunkiem, że zrobi w tym czasie coś pożytecznego i sama będzie mogła zdecydować co to będzie). Warto też pamiętać, że dzieci lubią możliwość wyboru, zatem dajmy im szansę zdecydować czy bluzka żółta czy różowa itp. To pozwala im czuć się bardziej "dorosłymi", a jak wiadomo, dorosłym nie uchodzi zachowanie małego dziecka :)
Gdyby te sposoby nie dały żadnego rezultatu, warto poradzić się psychologa. Na pewno razem osiągniecie pożądaną zmianę.
Pozdrawiam Panią serdecznie

Szanowna Pani, córka najprawdopodobniej w pewien sposób próbuje coś Pani przekazać swoim zachowaniem. Np., może potrzebować od Pani więcej uwagi, troski, zainteresowania. Być może w jej odczuciu nie dostaje tego tyle, ile by potrzebowała. Nauka rozmowy z 9 latka nie jest łatwym zadaniem i wykracza z całą pewnością poza możliwości przeczytania o tym w internecie. Być może warto umówić się na sesję terapii rodzinnej z psychologiem/psychoterapeutą i wraz z córką poprawnie zbadać i nazwać problem oraz poszukać rozwiązań.
Na chwilę obecną Pani nie ma spokoju, a córka nie ma zaspokojonych potrzeb.
Pozdrawiam