Jak wyciszyć emocje u córki?

Witam, Jestem mamą 10 - latki. Córka chodzi do 5 klasy. Uczy się bardzo dobrze. Jest dzieckiem wrażliwym. W klasach I-III często płakała. Nie ma zbyt dobrych relacji z innymi uczniami (nie jest lubiana). Z rozmowy z wychowawczynią dowiedziałam się, że dzieci nie lubią jej bo płacze, piszczy i że swoim zachowaniem wymusza na nauczycielach pobłażliwe traktowanie. Ze strony nauczycieli nie miałam żadnych informacji o niewłaściwym zachowaniu córki. Wychowawczyni również twierdzi, że córka jest miła i grzeczna. Rozmowę z wychowawczynią dotyczącą relacji córki z innymi dziećmi podjęłam ponieważ dzieci bardzo nisko ją oceniły. Ponad to, córka ma konflikt z jednym z chłopców który wulgarnie się do niej odzywa (szkoła i rodzice wiedzą o tej sytuacji). Córka od jakiegoś czasu dostaje w szkole ataków duszności (alergolog i kardiolog wykluczyli choroby płuc czy serca sugerując nerwicę). Zdarza się również, że kiedy ktoś zwróci jej uwagę (np. że coś zrobiła niedokładnie, albo żle) córka zaciska pięści, zaczyna szybko oddychać i płakać. Córa twierdzi, że jest to silniejsze od niej, że nie potrafi nad tym zapanować. Mówi również , że w takiej sytuacji ma ochotę komuś przyłożyć i marzy o tym żeby się wszyscy od niej odczepili. Psycholog do którego chodziłam z córką uważa, że dziecko jest wrażliwe potrzebuje dużo wsparcia z naszej strony czyli powiedział nam to co wiemy i co staramy się jej dawać. Mam świadomość, że córce jest z tym ciężko, że się męczy a ja nie mam pomysłu jak jej pomóc wyciszyć emocje. Sprawić by nie brała wszystkiego tak mocno do siebie.

Proszę rozważyć terapię grupową dla córki w gronie rówieśników, a najlepiej rówieśniczek. Jeśli nie znajdzie Pani oferty grupy terapeutycznej, to polecam też trening umiejętności społecznych (może być prowadzony indywidualnie w gabinecie psychologa) lub trening mindfulness/technik relaksacji dla dzieci.
Treningi relaksacji może Pani także wdrożyć z córką sama. Najprostszym takim treningiem jest słuchanie w wygodnej pozycji muzyki tzw. relaksacyjnej lub odgłosów natury: śpiewu ptaków, szumu wiatru, morza, lasu. W czasie treningu warto skupić się na oddechu lub np. na dłoniach ułożonych na unoszącej się przeponie lub kolejno na każdej z części swojego ciała, pozbywając się z nich napięcia. Aby pozbyć lub złagodzić objawy lękowe z ciała, należy stosować taki trening minimum 2-3 razy w tygodniu po minimum 20 minut. Podczas relaksacji nie powinno się usypiać. Najlepiej nie rozpoczynać treningu tuż przed spaniem, a właśnie w ciągu dnia, przerywając swoje zwykłe czynności domowe.
Warto też być czujnym, ponieważ opisane zachowania mogą być też wstępem do poważniejszych zaburzeń lękowych lub depresyjnych u dziecka, co wymagałoby wizyty u psychiatry dziecięcego.
Serdecznie pozdrawiam.